Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest doskonałą alternatywą dla szamba. Podstawowymi argumentami przemawiającymi za budową przydomowej oczyszczalni ścieków jest tania i wygodna eksploatacja. W przypadku oczyszczalni biologicznych jest to również rozwiązanie proekologiczne i bezpieczne, ponieważ oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach przydomowe oczyszczalnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest kilka rzeczy, które niejednokrotnie wprowadzają inwestorów w błąd. Poniżej przedstawiamy najczęstsze mity o przydomowych oczyszczalniach ścieków.
1. Każdy posiadacz domu może wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków
Przydomowej oczyszczalni ścieków nie można wybudować na terenach objętych kanalizacją sanitarną. Jeżeli istnieje możliwość przyłączenia się do zbiorczej sieci jesteśmy zobligowani to wykonać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy oczyszczalnia ścieków została założona przed budową kanalizacji. Ponadto o możliwości budowy przydomowej oczyszczalni decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku, od lokalnych przepisów.
2. Budowa przydomowej oczyszczalni wymaga pozwolenia budowlanego
Z prawa budowlanego wynika, że budowa oczyszczalnie której przepustowość nie przekracza 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie budowy w Starostwie powiatowym. Procedura odbywa się w trybie milczenia tj. po upływie 21 dni brak odpowiedzi oznacza, że możemy przystąpić do robót budowlanych. Należy pamiętać, że oczyszczalnia powinna zostać wybudowana w okresie dwóch lat od terminu określonego w zgłoszeniu.
3. Budowa przydomowej oczyszczalni wymaga pozwolenia wodnoprawnego
Prawo wodne głosi, że nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub ziemi, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3/dobę, pochodzących z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, na grunt stanowiący jego własność.
4. Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga stosowania biopreparatów
Pogląd o konieczności stosowania biopreparatów dotyczy najpopularniejszych kiedyś przydomowych oczyszczalni tak zwanych drenażówek. Oczyszczalnie drenażowe zbudowane są z osadnika gnilnego i systemu drenażu rozsączającego. Wstępnie pozbawione części mechanicznych ścieki są kierowane do gruntu. Obecnie zdecydowanie bardziej polecane są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości. Eksploatacja oczyszczalni biologicznych nie wymaga stosowania biopreparatów.
5. Z przydomowej oczyszczalni ścieków wydobywają się brzydkie zapachy
Procesom oczyszczania ścieków mogą towarzyszyć nieprzyjemne zapachy, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów przydomowych oczyszczalni. Za nieprzyjemne zapachy odpowiedzialne są procesy beztlenowe, gnilne. Zachodzą one w osadnikach gnilnych. Oczyszczalnie biologiczne, których praca wymaga napowietrzania charakteryzują się bezzapachową pracą. Przykładem takiego urządzenia jest biologiczna oczyszczalnia ścieków NV. Oczyszczalnia wyróżnia się brakiem osadnika gnilnego, dlatego w urządzeniu NV nie powstają przykre zapachy. Ponadto wysoka jakość przydomowej oczyszczalni NV potwierdzona 20-letnią gwarancją.