Zamknij

TOP5 najbardziej przydatnych funkcji Excela - sprawdź, czy je znasz

19:29, 27.10.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Excel to ulubione narzędzie tych użytkowników Office'a, którzy muszą lub lubią porządkować, liczyć, grupować, zbierać, planować. I wcale nie jest to program przeznaczony wyłącznie do zadań pracy biurowej. Jego funkcje oferują mnóstwo możliwości przydatnych w wielu dziedzinach życia.

Szkolenia z Excela dostępne są w każdym większym mieście mieście, a po ukończeniu kursu Excela w Bydgoszczy - nie tylko otrzymamy certyfikat, ale i zdobędziemy wyjątkowo przydatną wiedzę oraz nowe umiejętności pracy z użyciem MS Excel. Największą zaletą szkolenia z tego programu jest to, że nabytą wiedzę można eksploatować na różnych poziomach zaawansowania. Poziom podstawowy umożliwia porządkowanie zbiorów czy szybkie obliczanie, ale sięgając głębiej, profesjonaliści potrafią jednym kliknięciem wykonać zadania, które w innym przypadku zajęłyby im mnóstwo czasu. 

Funkcja: wstawianie wykresu przebiegu w czasie

Umożliwia wstawienie wykresu monitorującego wizualizację trendów sprzedażowych.

Kontekst:

To niezwykle przydatna funkcja umożliwiająca wstawianie miniwykresów w pojedynczych komórkach. W jednym arkuszu zawiera się wizualizacja trendów, np. sprzedażowych. Miniwykresy to oszczędna i prosta forma, z szybkim dostępem, obrazująca zachodzące w czasie zmiany. Wykres przebiegu w czasie stosujemy zawsze wtedy, gdy we wskazanym okresie otrzymujemy zmienne wyniki. Nie jest on tak bogaty w informacje jak standardowe wykresy, ale wygodny, łatwy w budowaniu i dobrze wygląda w każdym arkuszu. 

Wykonanie: wybieramy Wstawianie a następnie dowolną opcję w Wykresy przebiegu w czasie 

Funkcja: Ciągi dat

Umożliwia łatwe wykonanie ciągu dat.

Kontekst:

Aby uzyskać wiarygodne dane sprzedażowe potrzebne jest umieszczenie w arkuszach ciągów dat. Czasem są to daty następujące po sobie, ale mogą to być ciągi pozbawione np. sobót i niedziel, czy innych dni, o których wiadomo, że nie dochodzi tam do transakcji. 

Wykonanie: Przeciągamy od pojedynczej daty, bez użycia Ctrl, daty wzrastają o jeden dzień, natomiast przy użyciu Ctrl wybrana data będzie się powtarzać. W przypadku, gdy mamy dwie daty, to powstały ciąg dat będzie różnił się dokładnie o ustaloną liczbę dni.

Funkcja: Wstawianie tej samej wartości 

Umożliwia wstawienie tej samej wartości do wielu komórek jednocześnie. 

Kontekst:

Błyskawiczne powielanie tej samej wartości/ formuły przyspiesza pracę nad arkuszami, oszczędza czas. 

Wykonanie: Zaznaczamy komórki, do których musimy wprowadzić określoną wartość i przy pomocy skrótu Ctrl+Enter przeciągamy daną wartość. Jeżeli musimy wstawić określoną formułę pomiędzy już wypełnionymi, najpierw zaznaczamy obszar pustych komórek a następnie w Narzędzia główne wchodzimy w Znajdź i zaznacz, docieramy do pozycji Przejdź do - specjalnie. Zobaczymy okienko do zaznaczenia pustych komórek i wprowadzamy w nie naszą wartość, następnie zatwierdzamy wszystko Ctrl+ Enter

Formatowanie warunkowe

Zwiększa czytelność i zrozumienie treści arkusza.

Kontekst:

Formatowanie warunkowe wizualizuje trendy i schematy danych, wyróżnia określone wartości przy pomocy pasków, ikon czy barw. Uzyskujemy w ten sposób tzw. mapy ciepła określające najwyższe i najniższe wartości. 

Wykonanie: Zaznaczany interesujący nas obszar arkusza i wchodzimy do Narzędzia główne - Formatowanie warunkowe. Wybieramy dowolnie: Paski danych, skalę kolorów, czy Zestaw Ikon. 

Funkcja: Suma

Umożliwia błyskawiczne zsumowanie liczb.

Kontekst: 

Wystarczy najdłuższą nawet kolumnę liczb zaznaczyć i kliknąć w Autosumowanie. Jeżeli potrzebujemy wyliczyć choćby średnią czy wskazać wartości najniższe i najwyższe wystarczy rozwinąć tę ikonkę. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

UserUser

0 0

Też wcześniej korzystaliśmy z Excela. Jednak ostatnio nasza firma zdecydowała się na oprogramowanie Firmao (https://firmao.pl/oferty) i na prawdę warto. Fajny system, który bardzo usprawnił naszą codzienną pracę. Teraz bez porównania lepiej oraz szybciej nam się pracuje. Dostępny jest darmowy okres testowy: https://firmao.pl/oferty 13:44, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz