Zamknij
REKLAMA

W Gdańsku o tramwajach Pesy: Są dobrej jakości za dobrą cenę, dlatego jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali

11:58, 04.11.2019 | i
Skomentuj Fot. Dominik Paszliński (gdansk.pl)
REKLAMA

W czwartek, 31 października, odbyła się w Gdańsku uroczystość przekazania dwóch tramwajów Jazz Duo wyprodukowanych przez Pesa dla Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Cała dostawa liczyć będzie 30 tramwajów.

31 października dwa spośród 30  tramwajów zamówionych przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje  rozpoczęły kursowanie na linii 12 w Gdańsku. W 2015 roku Pesa dostarczyła do Gdańska pięć tramwajów Jazz Duo. Nowe tramwaje to pojazdy wieloczłonowe, dwukierunkowe i całkowicie niskopodłogowe, o długości do 32,5 m. W tramwaju mieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących.

- Koszt jednego tramwaju to ponad 8 mln zł, więc to nie jest mało, ale miasto Gdańsk konsekwentnie realizuje program rozwoju komunikacji publicznej, pod nazwą Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej. Jest to program unijny, który daje nam pieniądze, nie tylko na zakup tramwajów, ale także na rozwój infrastruktury tramwajowej. Trwająca modernizacja torów na Stogach oraz budowa nowej linii tramwajowej na Nowej bulońskiej są współfinansowane właśnie z tych pieniędzy. Zakup 15 nowych tramwajów jest współfinansowany w 83 procentach przez podatników Unii Europejskiej – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Do Gdańska bydgoskie zakłady dostarczą łącznie 30 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Spółka GAiT skorzystała bowiem z opcji umowy podpisanej z Pesą Bydgoszcz w lutym 2018 roku na zakup 15 nowych tramwajów. Pozwala ona na rozszerzenie zamówienia o kolejne tramwaje tego samego typu. I tak,  w kwietniu tego roku spółka GAiT zamówiła kolejne 15 pojazdów tego typu.

Pesa miała swoje kłopoty, ciągłe wzloty i upadki, ale wiemy, że z tego kontraktu bardzo chce się wywiązać. Złożyliśmy zamówienie na kolejne 15 tramwajów do końca przyszłego roku. To są tramwaje dobrej jakości za dobrą cenę, dlatego jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali - podkreślił prezes GAIT Maciej Lisicki.

- Kontrakt z GAiT nie jest zagrożony. Sytuacja Pesa się stabilizuje. Mamy zapewnione finansowanie ze strony naszego właściciela – Polskiego Funduszu Rozwoju, a konsekwentnie wdrażane w firmie zmiany na poziomie organizacyjnym przynoszą efekty w postaci poprawienia efektywności i usprawnienia procesu produkcji. Oprócz przekazanych dzisiaj 2 tramwajów typu Jazz, dostarczymy też wszystkie pozostałe pojazdy - powiedział Marcin Grzyb Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa Bydgoszcz

Włączone do ruchu tramwaje Jazz Duo będą nosić imiona Brunona Zwarry oraz Zbyszka Cybulskiego.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Leonard BorowskiLeonard Borowski

6 3

Mistrzostwem świata było sprytne zbicie kapitału poprzez jej przekazanie na stan podatników. Tak się robi interesy... 09:10, 05.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

5 4

I bardzo mnie to cieszy! Sam często korzystam z komunikacji miejskiej w Gdansku i uważam że jest powód do zadowolenia. Ścieżki rowerowe również są na topie, i oby tak dalej bowiem na zmniejszenie korków raczej nie ma szans. Popierajcie, nie narzekajcie! :) 09:15, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rufusrufus

4 2

I nazwą je imieniem jakiegoś adolfa czy innegogeringa 18:52, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo Pesa!!!Brawo Pesa!!!

2 2

Oby tak dalej. 09:41, 09.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PapapaPapapa

1 3

Jeżeli to bydgoska Pesa, to na pewno nie wyrobią się w terminie. 21:29, 09.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA