Rozważasz możliwość zakupu nowego rodzaju karmy dla kota? Poznaj powody, dla których warto zdecydować się na zmianę kociego jadłospisu.
Żywienie kota, a dieta człowieka
Tym, co w znacznym stopniu decyduje o rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest pożywienie, jakie do niego dostarczamy. Powyższe stwierdzenie odnosi się w równym stopniu zarówno do ludzi, jak i zwierząt. Jednak żywność żywności nierówna. Jak powszechnie wiadomo pokarm spożywany przez ludzi powinien być na tyle zróżnicowany, by zaspokoić zapotrzebowanie na liczne witaminy czy też minerały. W związku z powyższym zdecydowana większość osób nie ogranicza się do jedzenia jednego, wybranego rodzaju żywności. Naturalnie spożywanie wyłącznie określonego pokarmu (np. tylko pomarańczy) dość szybko doprowadziłoby do tego, że pora posiłku kojarzyłaby nam się z przykrym i wyjątkowo nieprzyjemnym obowiązkiem. Idąc tym tokiem rozumowania wiele osób dokłada starań, by w jak największym stopniu zróżnicować dietę swojego czworonoga. Czy jednak częsta zmiana karmy w istocie jest dobra dla naszego kota? Jak się okazuje, niekoniecznie.
Konsekwencje zbyt częstej zmiany karmy dla kota
Organizm kota jest zbliżony do organizmu człowieka wyłącznie w małym stopniu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to jednak faktem jest, iż żołądek, wątroba oraz jelita naszego pupila są na tyle delikatne, że często zmieniana karma dla kota może im po prostu zaszkodzić. Pierwszymi symptomami problemów zdrowotnych, które mogą – lecz niekoniecznie muszą! – być spowodowane zbyt częstą zmianą karmy są wymioty, złe samopoczucie, a nawet biegunki.
Kiedy zmienić kotu karmę?
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenie można dojść do wniosku, że kot powinien spożywać zawsze wyłącznie jeden typ karmy. Czy aby na pewno? Otóż nie. Istnieją bowiem sytuacje, które niejako wymuszają na nas konieczność zmiany karmy jedzonej przez pupila. Wśród takowych należy wyróżnić:
• Przejście do innej grupy wiekowej
To oczywiste, że posiłek niemowlęcia będzie diametralnie różny od dania podanego osobie dorosłej. Niemniej jednak wraz z upływem czasu jadłospis dziecka zacznie ulegać zmianom. Dokładnie tak samo jest w przypadku kotów. Zmiana rodzaju karmy dla kota powinna być zatem podyktowana przejściem do innej grupy wiekowej.
• Problemy ze spożywaniem karmy
Może się zdarzyć, że kot ewidentnie nie będzie mógł sobie poradzić z gryzieniem karmy. Problem ten dotyka głównie kocich seniorów, niemniej jednak może przydarzyć się także kotom, które nie posiadają kompletnego uzębienia. W takiej sytuacji należy podawać mruczkowi karmę mokrą, gdyż jej zjedzenie nie będzie wiązało się ze stresem czy też bólem.
• Adopcja kota
Koty, które trafiają do nowych domów dość często przyzwyczajone są do spożywania karmy niskiej jakości. Taka sytuacja odnosi się głównie do mruczków przebywających w schroniskach dla zwierząt. Naturalnie ona również stanowi jedną z przesłanek do zmiany kociego jadłospisu. Nie warto żywić kota jedzeniem, które – choć może mu smakować – nie zaspokaja potrzeb jego organizmu. Należy przy tym dodać, iż odznaczająca się wysoką jakością karma dla kota na www.krakvet.pl nie zrujnuje domowego budżetu, za to z pewnością przyczyni się do poprawy stanu zdrowia naszego ulubieńca.
• Choroby
Ostatnim, za to niestety dość częstym powodem do zmiany karmy dla kota są dolegliwości zdrowotne. W takiej sytuacji lekarz weterynarii może zalecić nie tylko leczenie, ale również przejście na pokarm weterynaryjny. A zatem jeśli nasz kot cierpi np. z powodu cukrzycy, możemy podać mu karmę ANIMONDA Integra Protect Diabetes stworzoną z myślą o potrzebach kocich diabetyków. Różnego typu karmy weterynaryjne dostępne są we wspomnianym już sklepie internetowym na www.krakvet.pl.