Zamknij
REKLAMA

Tramwaje z Pesy pojadą do Jass i Częstochowy, a pociągi na Sardynię

13:56, 05.02.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. PESA Bydgoszcz

Pesa rozpoczęła dostawy kolejnych pojazdów ATR220Tr dla włoskich kolei państwowych Trenitalia. Wygrała przetarg na dostawę 16 nowych tramwajów typu Swing do rumuńskiego miasta Jassy. Przyspieszyła również produkcję tramwajów Twist dla Częstochowy, które wkrótce rozpoczną testy homologacyjne.

Trenitalia, narodowy włoski przewoźnik i jeden z największych w Europie podpisał pierwszą umowę z Pesa w 2013 roku. Do tej pory  spółka  dostarczyła do Włoch łącznie 85 ATR-ów. Są to trzyczłonowe zespoły trakcyjne przeznaczone do przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym.  Obsługują one regionalne połączenia na terenie całych Włoch, między innymi w rejonie Bari, Bolonii, Florencji, Padwy, Mediolanu czy Pizy.

Po zrealizowaniu głównej dostawy z umowy ramowej Trenitalia zdecydowała się w marcu 2018 roku zamówić kolejnych 14 pojazdów. Pierwszy z nich, 5 lutego wyjechał do Włoch. 10 z tych pojazdów będzie wykorzystywanych w ruchu regionalnym na włoskiej wyspie Sardynia. Realizacja całego kontraktu ma się zakończyć do stycznia 2021 r.

Pesa odniosła też sukces na przetargu w Rumunii. Bydgoskie zakłady wygrały właśnie przetarg na dostawę 16 tramwajów w Jassach. Pesa zaoferowała temu miastu 5-członowe niskopodłogowe Swingi o długości 30,5 m zabierające na pokład 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących. To drugie już miasto w Rumunii, w którym jeździć będą tramwaje z Bydgoszczy, wcześniej Pesa dostarczyła 4 Swingi dla Cluj.

Sytuacja Pesy się stabilizuje, czego dowodem jest to, że kolejne pojazdy dostarczamy w uzgodnionych z zamawiającymi terminach. Sukcesywnie nadrabiamy też opóźnienia z przeszłości oraz budujemy portfel zamówień na przyszłość wybierając wyłącznie rentowne kontrakty. Czekamy na uprawomocnienie pozytywnej decyzji dla miasta Jassy. 16 nowych tramwajów dołączy do blisko 400 komfortowych pojazdów, które jeżdżą już w 11 krajach – komentuje pierwsze tegoroczne sukcesy Krzysztof Zdziarski, prezes Zarządu Pesa.

Pesa przyspieszyła też realizację kontraktu dla Częstochowy. Pierwszy z tramwajów wyjedzie na testy homologacyjne w tym mieście na początku marca. W tym tygodniu postęp produkcji pozytywnie ocenili przedstawiciele MPK, którzy w bydgoskiej fabryce oglądali pierwsze nowe Twisty.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych (…) pozwoli nam na największą od dekad modernizację taboru tramwajowego. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Wierzymy, że pod względem technicznym i funkcjonalnym będą to pojazdy światowej klasy – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Zarząd Pesa pracuje nad nową strategią spółki, która ma zastać przedstawiona do końca pierwszego kwartału tego roku. Główne cele firmy na ten rok, to sukcesywne nadrabianie opóźnień i terminowe dostawy pojazdów, budowanie portfela zamówień w oparciu o wyłącznie rentowne kontrakty, a na koniec roku  osiągnięcie dodatniego wyniku na działalności operacyjnej.

Zdjęcia: PESA Bydgoszcz S.A.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

starystary

6 4

Obiecywali zarządzający Bydzią ,że od nowego roku zeszłego miały mknąc po szynach tylko nowe tramwaje i co jajco jezdzi przewaga starych 16:24, 05.02.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

JakiJaki

5 3

Bruski, takie tramwaje. 17:02, 05.02.2020


JakieJakie

6 2

tramwaje? To złom na kołach. 17:33, 05.02.2020


Powiedz:Powiedz:

0 0

Po co ci nowy zepsuty tramwaj z Pesy? nie lepiej mieć starszy, ale sprawny? 19:26, 07.02.2020


OO

1 1

A ile my, podatnicy dokładamy do Pesy? Może niech się pochwalą wynikami finansowymi. 06:53, 06.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PasażerPasażer

0 0

A za pierwszymi pojazdami od razu serwis, żeby zbierać za nimi sypiące sie części. Kary umowne już zapłacili, czy czy czekają na doliczenie kolejnych? 19:24, 07.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone