Zamknij
REKLAMA

Czy można negocjować cenę apartamentu?

11:11, 02.03.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Nowy Rok to wiele nowych możliwości i decyzji. Dla wielu jednym z nich jest chęć zakupu nowego apartamentu swoich marzeń, a zwykle w spełnieniu tego założenie przeszkadza brak odpowiedniego finansowania.

W tym momencie możesz spróbować wynegocjować korzystną cenę nieruchomości z deweloperem, oszczędzając minimum tysiące złotych. W tym artykule opiszemy, czy i jak skutecznie poprowadzić taki dialog.

Próżno jest spodziewać się tego, by wszyscy byli z miejsca naturalnymi negocjatorami. Oprócz konieczności posiadania odpowiedniej ilości czasu na naukę kluczowych w tym zakresie umiejętności przyda się też zdolność prawidłowej komunikacji. Nawet zakładając, że obie strony mają ten sam cel, gdy nie przykłada się wagi co do zweryfikowania intencje drugiego rozmówcy, nie można osiągnąć konsensusu. Swoistym celem negocjacji jest przecież korzyść po obu stronach.

                                                                  Źródło: centaurus-olsztyn.pl

Natomiast w żadnym razie nic na siłę. Deweloper ma pełne prawo odmówić obniżenia kwoty, jeśli nie będzie w tym widział żadnych profitów. Presja jest niewskazana, ponieważ w skrajnych przypadkach stracimy zupełnie możliwość kupienia apartamentu! Dlatego rozsądne jest zajmowanie się tą sprawą z dozą spokoju i cierpliwości.

Dlaczego? Większość ludzi jest tylko częściowo zaangażowanych w kwestie negocjacyjne, więc jest kilka rzeczy, na które powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, gdy deweloperzy przedstawiają ceny nieruchomości, z początku zakładają, że potencjalni nabywcy z miejsca szukają rabatów. Zmiany w ostatecznej kwocie nigdy nie są wykluczone. Po drugie, ważna jest znajomość poziomu zysków deweloperów generowanych przez sprzedaż apartamentów. Chociaż średnia marża zysku w Polsce wynosi około 20%, liczba ta prawdopodobnie się podwoi. Przyczyną może być budynek, w którym znajduje się apartament, znajdujący się w prestiżowej dzielnicy miejskiej. W związku z tym znacząco wzrasta jego rynkowa wartość. Właśnie dlatego deweloperzy są w tych przypadkach bardziej skłonni do negocjacji.

Podsumowanie

Kluczowym czynnikiem w kwestii prowadzenia rozmowy negocjacyjnej wydaje się znajomość informacji na temat samego mieszkania. Mowa tu o takich danych, jak: kiedy wydano ogłoszenie sprzedaży, ile innych inwestycji zostało sprzedanych w danym budynku i jaka była cena za metr kwadratowy. Ponadto przydatne byłyby dane dotyczące kosztów pobliskich obiektów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone