Zamknij

Kto nie może prowadzić spółki LTD?

23:23, 20.04.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przekonują Cię preferencyjne warunki prowadzenia spółki LTD? To rzeczywiście dobry wybór, choćby ze względu na wysoką kwotę wolną od podatku albo przejrzysty i prosty system prawny. Sprawdź jednak, czy masz taką możliwość i nic nie stoi na przeszkodzie, byś i Ty prowadził firmę zarejestrowaną w Anglii.

Kiedy spółka LTD nie będzie dla Ciebie?

Zgodnie z brytyjskim prawem, każda osoba która ukończyła 16 lat może na terenie Wielkiej Brytanii zarejestrować spółkę LTD. Nie musisz być więc rezydentem brytyjskim, a działalność możesz z powodzeniem prowadzić z zagranicy. Brzmi bardzo prosto i również w praktyce rejestrowanie spółki LTD z pomocą kancelarii Tax Angels jest łatwym i szybkim procesem. Nie zawsze jednak ten rodzaj działalności będzie zwalniał Cię z rozliczeń podatkowych na terenie Polski.

Kiedy więc spółka LTD nie będzie Ci się opłacać?

 • kiedy na terenie Polski masz zakład, biuro czy sklep – by móc rozliczać własną firmę zarejestrowaną na terenie Wielkiej Brytanii, będąc jednocześnie rezydentem innego kraju (miejsce zamieszkania i prowadzenia działalności) konieczne jest podleganie pod konwencję podpisaną pomiędzy Polska a Wielką Brytanią, o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ta jednak zakłada, że na terenie Polski nie posiadasz żadnego zakładu, a więc stałej placówki, do której zalicza się: zarówno fabrykę, biuro, filię, warsztat czy sklep. Jako zakład uznaje się również plac budowy, a także wszelkie prace instalacyjne czy budowlane, które trwają dłużej niż jeden rok. Jeśli więc jesteś właścicielem zakładu na terenie Polski, bądź Twoja firma wykonuje zlecenie budowlane, trwające dłużej niż rok, to i tak konieczne będzie prowadzenie rozliczeń podatkowych i odprowadzenie świadczeń socjalno-społecznych na terenie Polski. W takim przypadku istnieją lepsze rozwiązania i konstrukcje prawne opierające się nie tylko o spółkę Ltd.
 • jeśli wykonujący pracę na terenie Polski pracownicy zatrudnieni są w oparciu o standardową umowę o pracę – w takim przypadku również konieczne będzie utworzenie oddziału na terenie Polski. To nie oznacza, że nie masz żadnych innych możliwości. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule na temat: Spółka LTD a pracownicy w Polsce – czy to możliwe?
 • jeśli Twoja działalność opiera się o licencję – tutaj w dwóch przypadkach spółka LTD nie jest właściwym rozwiązaniem. Pierwszy to praca, której wykonywanie wymaga uzyskania licencji, wydawanej np. przez KNF – Komisję Nadzoru Finansowego. Również wtedy konieczne jest posiadanie oddziału na terenie Polski. Drugim przypadkiem jest licencja, niezbędna na terenie UK, np. pośrednika obrotu nieruchomościami. To dość droga inwestycja i nie zawsze zwrotna.

Działalność, w której spółka LTD nie przyniesie korzyści

Spółka LTD jest najkorzystniejszym rozwiązaniem np. dla freelancerów – fotografów, grafików, webmasterów, czy copywriterów. Zdecydowanie natomiast nie wpisze się w rodzaj działalności, który powiązany jest z zakładem na terenie Polski, a więc np.:

 • salony fryzjerskie, kosmetyczne, solaria, czy kluby fitness,
 • lokale gastronomiczne ( tutaj za zakład uznana jest również budka z fast – food, czy kram z lodami),
 • sklepy,
 • zakłady produkcyjne,
 • kopalnie,
 • warsztaty.

Jeśli więc jesteś architektem, który działa jako freelancer, to możesz założyć spółkę LTD i swoje zarobki rozliczać w oparciu o brytyjskie prawo. W sytuacji kiedy konieczne jest wynajęcie biura na terenie Polski bądź na umowie o pracę zatrudniasz np. asystentkę, informatyka czy geodetę, to przemyśl już zarejestrowanie działalności na terenie Polski, np. spółki z o.o..

Co z adresem firmy?

Spółka LTD to idealne rozwiązanie dla mikro przedsiębiorców. Niski przychód nie jest obciążony wysokimi kosztami, dzięki czemu właściciel firmy ma szansę uzyskiwać również lepsze zyski. Tu jednak ważne jest cięcie zbędnych kosztów. Optymalizacja kosztów może być związana np. z wynajmem biura na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak nie chcesz wydawać pieniędzy na miesięczny czynsz, to wystarczy np. założenie skrytki pocztowej? Otóż niestety nie. Każda spółka LTD musi posiadać fizyczny adres na terenie Wielkiej Brytanii. To jednak w praktyce nie jest przeszkodą. Taki adres może udostępnić np. kancelaria, rozliczająca księgowość danej firmy.

Kiedy więc nie założysz spółki LTD?

 • nie masz ukończonych 16 lat,
 • rejestrowana spółka nie ma adresu na terenie Wielkiej Brytanii,
 • na terenie Polski posiadasz biuro, firmę czy lokal usługowy,
 • na terenie Polski zatrudniasz pracowników na umowę o pracę,
 • wykonujesz prace budowlane, remontowe, instalacyjne na terenie Polski dłużej niż rok.
()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz