Zamknij

Mech do akwarium – jakie gatunki warto wybrać do pierwszego akwarium?

15:05, 26.04.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Mech jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków roślin do akwarium. Nie ma w tym nic dziwnego – jest prosty w hodowli i dzięki jego wykorzystaniu możemy uzyskać piękny efekt wizualny. Mech z łatwością możemy umieścić na korzeniu lub kamieniach i innych elementach wyposażenia i akcesoriów znajdujących się w zbiorniku. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru i uprawiania tych gatunków roślin.

Najpopularniejsze gatunki mchów akwariowych  

Wybór mchów do akwarium jest szeroki. W sklepach zoologicznych bądź akwarystycznych z łatwością zakupimy osobne rośliny, jak i gotowe kompozycje, które uświetnią scenę naszego akwarium.

Jednym z najchętniej wybieranych gatunków mchów do zbiorników jest Mech jawajski, inaczej zwany Java Moss. Naturalnie występuje on w Azji, a dzięki swojemu pięknemu wyglądowi, często wybierany jest do prywatnych zbiorników. Jest również niezwykle prosty w hodowli – nie wymaga nawożenia i dużego nasłonecznienia, a parametry wody nie wpływają znacząco na rozrost rośliny. Java Moss posiada długie, cienkie łodyżki i drobne zielone listki. Jest idealny do uprawy zwłaszcza przez niedoświadczonych akwarystów.

                                         Mech akwariowy Weeping moss. Źródło: akwarystyczny24.pl        

Innym, pięknie prezentującym się gatunkiem jest Flame Moss, czyli mech płonący. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu wyglądowi – jego gałązki i liście przypominają kształtem płomienie ognia. Piękna roślina lubi dużo światła i preferuje częstą wymianę wody. Idealne rozwija się przycinana regularnie, gdyż to umożliwia rozrost jej gałęzi i zwiększa ich objętość.

Niezwykle efektowny jest gatunek o nazwie Peacock Moss, czyli mech pawi. Swoją nazwę bierze od rozkładu gałązek, które przypominają wyglądem pawie pióra. Jest dosyć podobny do Taiwan Moss, jednak jest od niego nieco grubszy. Ten gatunek lubi światło i najlepiej rozwija się regularnie nawożony. Jest prosty w hodowli, jednak daje bardzo spektakularne efekty w akwarium.

Ciekawy może okazać się także Weeping Moss, którego gałązki skierowane są do podłoża, przez co kojarzony jest z wierzbą płaczącą. Mech należy nawozić dwutlenkiem węgla, jednak poza tym, nie wymaga on specjalnej troski.

Jak pielęgnować mech w akwarium?

Jak już wspomnieliśmy, mech to prosta w uprawie roślina, która nie wymaga wielu zbiegów pielęgnacyjnych, by prezentować się świetnie. Przede wszystkim, warto mech regularnie przycinać, bo to stworzy mu dobre warunki do wzrostu. Poza tym, rośliny te radzą sobie w umiarkowanym oświetleniu, mogąc porastać nawet te ciemniejsze miejsca w akwarium. Niektóre gatunki mogą także wymagać nawożenia.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz