Pożyczki pod weksel często spotykane są w sektorze pożyczek prywatnych. Jednym ze sprawdzonych sposobów zabezpieczenia pożyczki pochodzącej z tego sektora, jest weksel, czyli papier wartościowy.

Weksel pełni wiele funkcji: płatniczą, kredytową, obiegową oraz gwarancyjną. Pożyczkodawca zabezpiecza transakcję wekslem. Ponadto weksel jest dokumentem przydatnym do wykazania wszelkich kosztów zaciągniętego zobowiązania. Sporządzając weksel, można uniknąć pewnych niejasności i komplikacji, które mogą wyniknąć z zawartej umowy pożyczki. Pomocny będzie serwis Udziele-pozyczki.pl, który dokładnie opisuje ten rodzaj finansowania.

Zawartość weksla

W wekslu muszą się znaleźć podstawowe informacje, takie jak dane osobowe pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, data zawartej transakcji oraz podpis dwóch stron. Pożyczkobiorca, który zaciąga zobowiązanie (trasat), musi zadeklarować, że pożyczka będzie spłacona w określonym terminie.

Weksel w świetle prawa

Zasady udzielania i funkcjonowania tego rodzaju papieru wartościowego mają podstawę prawną w prawie wekslowym z 1936 roku. Weksel staje się ważny, gdy pożyczkobiorca potwierdza go własnoręcznym podpisem. Nabiera wówczas mocy prawnej. Stanowi dowód zawartej umowy, ale również staje się towarem, który może być odsprzedany innemu wierzycielowi. Weksel zabezpiecza więc pożyczkodawcę na wypadek pojawienia się problemu terminowej spłaty zobowiązania.

Pożyczki pod weksel nie wymagają weryfikacji historii kredytowej

O pożyczkę pod weksel mogą się starać klienci, którzy mają negatywną historię w BIK-u oraz posiadają zaciągnięte już zobowiązania, będące w trakcie spłaty. Zaletą pożyczek pod weksel są niewielkie formalności. Zaświadczenia o dochodach i zatrudnieniu nie są obligatoryjne. Praktycznie w sytuacji tego rodzaju pożyczek wystarcza dokument tożsamości i deklaracja złożona na wekslu, który zabezpiecza transakcję zawieraną pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą.

Jakie ryzyko niesie z sobą pożyczka pod weksel?

Największe ryzyko związane jest z kosztem pożyczki. Pożyczkobiorca musi dopilnować, aby przed złożeniem podpisu na wekslu kwota, o którą wnioskuje, była wpisana, np. 20 000 zł. W przeciwnym razie, jeżeli wcześniej złoży podpis in blanco, istnieje ryzyko, że nieuczciwy pożyczkodawca wpisze na wekslu kwotę wyższą, np. dwukrotnie, co spowoduje szereg problemów dla pożyczkobiorcy. Nie tylko będzie zmuszony oddać większą kwotę, niż pożyczył, ale spowoduje to konsekwencje windykacyjne, a może nawet sprawa skończy się egzekucją komorniczą.

Pożyczki na weksel stanowią korzystne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pieniędzy na uregulowanie bieżących zobowiązań finansowych. Dzięki takim pożyczkom mogą zyskać środki finansowe na ten cel. Sam fakt, że historia w BIK nie jest analizowana przez pożyczkodawcę, zwiększa szanse klientów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że podpisując weksel, należy wcześniej dokładnie zapoznać się z danymi osobowymi i kwotą, które się w nim znajdują.