Zamknij
REKLAMA

Pracodawcy Pomorza i Kujaw: Firmom grozi utrata płynności finansowej

18:43, 02.06.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

W dniach 21-28 maja Pracodawcy Pomorza i Kujaw przeprowadzili badanie wśród swoich firm członkowskich z wykorzystaniem metody CATI dotyczące oceny Tarczy Antykryzysowej oferowanej przez rząd w czasie stanu epidemii. W badaniu wzięło udział 141 firm (68% członków organizacji). 

Przedsiębiorcy zrzeszeni w PPiK  ocenili swoją aktualną sytuację ekonomiczną w obliczu koronakryzysu. Udzielili odpowiedzi na 5 pytań w skali 10-stopniowej.  Okazuje się, że 55% firm już skorzystało z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym jest większy odsetek korzystających z pomocy, w tym 70% mikroprzedsiębiorstw, a jedynie 27% średnich i dużych firm.

Opinia o pomocy rządu w ramach Tarczy jest zróżnicowana wśród przedsiębiorców. Najlepiej oceniają ją mikroprzedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą – 4,92 w skali 10-stopniowej. Najgorzej średnie firmy. Według przedsiębiorców Tarcza jest zbyt skomplikowana i zbiurokratyzowana.

Mikroprzedsiębiorstwa pozytywnie oceniają narzędzia pomocowe, jednakże wskazują, że pomoc jest niewystarczająca do utrzymania miejsc pracy oraz płynności finansowej. Badani przez PPiK twierdzą, że zapaść rynku jest duża i wymaga od rządu zwiększenia nakładów oraz uproszczenia procedur ubiegania się o środki pomocowe w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Wiele firm dotąd nie skorzystało z instrumentów Tarczy, a głównym powodem tego była niemożność wykazania spadku obrotów na poziomie uprawniającym do wnioskowania o wsparcie. W wielu firmach następuje to teraz, bowiem w poprzednich miesiącach realizowane były jeszcze zlecenia zdobyte przed pandemią. 

W opinii przedsiębiorców wyczuwa się niepewność wśród kontrahentów, dostawców, klientów czy pracowników co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach, a może w dłuższej perspektywie. 

Przedsiębiorcy starają się nie zwalniać kadry, wprowadzili zmiany organizacyjne oraz posiłkują się instrumentami Tarczy: dofinansowaniami, pożyczkami i kredytami obrotowymi.

Panuje duża niepewność co do przyszłości na rynku. Dla przedsiębiorców narzędzia finansowe w ramach Tarczy są dobrym wstępem do uratowania płynności. Zakres wsparcia jest jednak niewystarczający, szczególnie biorąc pod uwagę niepewną sytuację gospodarczą w najbliższych kilku miesiącach. Te firmy, które aplikowały o wsparcie w ramach instrumentów Tarczy wskazują, że wnioski są zbyt skomplikowane, a procedura zbiurokratyzowana. Pilnie powinny zostać wprowadzone korekty upraszczające procedury ubiegania się o pomoc. Ważne jest też wydłużenie okresu, na który firmy mogą otrzymać środki finansowe.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz