W dniach 21-28 maja Pracodawcy Pomorza i Kujaw przeprowadzili badanie wśród swoich firm członkowskich z wykorzystaniem metody CATI dotyczące oceny Tarczy Antykryzysowej oferowanej przez rząd w czasie stanu epidemii. W badaniu wzięło udział 141 firm (68% członków organizacji). 

Przedsiębiorcy zrzeszeni w PPiK  ocenili swoją aktualną sytuację ekonomiczną w obliczu koronakryzysu. Udzielili odpowiedzi na 5 pytań w skali 10-stopniowej.  Okazuje się, że 55% firm już skorzystało z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym jest większy odsetek korzystających z pomocy, w tym 70% mikroprzedsiębiorstw, a jedynie 27% średnich i dużych firm.

Opinia o pomocy rządu w ramach Tarczy jest zróżnicowana wśród przedsiębiorców. Najlepiej oceniają ją mikroprzedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą – 4,92 w skali 10-stopniowej. Najgorzej średnie firmy. Według przedsiębiorców Tarcza jest zbyt skomplikowana i zbiurokratyzowana.

Mikroprzedsiębiorstwa pozytywnie oceniają narzędzia pomocowe, jednakże wskazują, że pomoc jest niewystarczająca do utrzymania miejsc pracy oraz płynności finansowej. Badani przez PPiK twierdzą, że zapaść rynku jest duża i wymaga od rządu zwiększenia nakładów oraz uproszczenia procedur ubiegania się o środki pomocowe w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Wiele firm dotąd nie skorzystało z instrumentów Tarczy, a głównym powodem tego była niemożność wykazania spadku obrotów na poziomie uprawniającym do wnioskowania o wsparcie. W wielu firmach następuje to teraz, bowiem w poprzednich miesiącach realizowane były jeszcze zlecenia zdobyte przed pandemią. 

W opinii przedsiębiorców wyczuwa się niepewność wśród kontrahentów, dostawców, klientów czy pracowników co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach, a może w dłuższej perspektywie. 

Przedsiębiorcy starają się nie zwalniać kadry, wprowadzili zmiany organizacyjne oraz posiłkują się instrumentami Tarczy: dofinansowaniami, pożyczkami i kredytami obrotowymi.

Panuje duża niepewność co do przyszłości na rynku. Dla przedsiębiorców narzędzia finansowe w ramach Tarczy są dobrym wstępem do uratowania płynności. Zakres wsparcia jest jednak niewystarczający, szczególnie biorąc pod uwagę niepewną sytuację gospodarczą w najbliższych kilku miesiącach. Te firmy, które aplikowały o wsparcie w ramach instrumentów Tarczy wskazują, że wnioski są zbyt skomplikowane, a procedura zbiurokratyzowana. Pilnie powinny zostać wprowadzone korekty upraszczające procedury ubiegania się o pomoc. Ważne jest też wydłużenie okresu, na który firmy mogą otrzymać środki finansowe.