Zamknij
REKLAMA

Firmy w pełni skorzystają ze zwolnienia ze składek ZUS

21:08, 24.08.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze raz rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Z nowych przepisów, które wejdą w życie 20 września, skorzysta nawet 800 tys. firm.

W ramach Tarczy antykryzysowej ZUS na wnioski przedsiębiorców umorzył składki za marzec, kwiecień i maj w stosunku do ok. 2 mln firm na kwotę ok. 12 mld zł, a w naszym regionie na kwotę ponad 563 mln zł. - Kwota umorzenia byłaby jeszcze większa, ale niektóre firmy z różnych względów nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek, albo omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące  – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Dzięki nowelizacji tarczy antykryzysowej firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem, albo posiadały na koncie nadpłatę, która automatycznie zaliczyła się na poczet składek, uzyskają pełne zwolnienie. Wcześniej obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone.

W związku ze zmianą przepisów nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po wejściu w życie nowych przepisów.  W wyniku nowelizacji nadpłaty na kontach firm w ZUS zostaną zwrócone. - Wnioski o zwrot nadpłaty będzie można składać dopiero po tym, jak ZUS ponownie rozpatrzy sprawę zwolnienia ze składek. Zakład poinformuje o tym na Platformie Usług Elektronicznych lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty. ZUS rozpocznie ponowne rozpatrywanie spraw po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem - dodaje Michałek.

Informacje o saldzie w ZUS

ZUS co roku informuje wszystkich płatników o ich saldzie. Dzięki temu mają pełną wiedzę na temat tego, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie. Po uruchomieniu Tarczy antykryzysowej ZUS informował, że płatnicy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a posiadają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz