Zamknij
REKLAMA

NITRO-CHEM liderem bezpieczeństwa państwa. Bydgoskie pociski nagrodzone

16:01, 09.09.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. w gronie laureatów prestiżowego konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa”. Nagrodę przyznano za innowacyjną technologię elaboracji amunicji artyleryjskiej. Pociski zostały wypełnione małowrażliwym materiałem wybuchowym zwiększającym bezpieczeństwo żołnierzy.

Konkurs „Lider Bezpieczeństwa Państwa” organizowany jest co roku pod patronatem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Celem konkursu jest nagradzanie oraz promowanie innowacyjnych wyrobów, technologii i usług na rzecz bezpieczeństwa kraju. Tegoroczna uroczystość wręczenia statuetek odbyła się w Kielcach podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Uznanie w oczach ekspertów zyskała technologia elaboracji amunicji artyleryjskiej małowrażliwą, wysokoenergetyczną kompozycją „K-43”, opracowana przez NITRO-CHEM we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.

Prototypowa amunicja przeznaczona jest do samojezdnego moździerza RAK. – To pierwsze tego typu pociski polskiej produkcji o ograniczonej skutecznie możliwości przypadkowego zainicjowania. Dzięki temu są bardziej bezpieczne w obsłudze i magazynowaniu – wyjaśnia Andrzej Łysakowski, prezes Zarządu Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A.

Kompozycja K-43 jest mieszanką trotylu i nitrotriazolonu. Technologia jej wytwarzania jest efektem badań rozwojowych prowadzonych przez NITRO-CHEM wraz z naukowcami Wojskowej Akademii Technicznej oraz unikalnych testów wykonanych zgodnie z normami NATO przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. – Jako spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcemy zwiększać naszą aktywność w procesie modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu polskiej armii. Sukcesywnie rozwijamy nie tylko zaplecze technologiczno-produkcyjne NITRO-CHEMU, ale również potencjał badawczy. Zacieśniamy współpracę z kadrą naukową, aby oferować nowoczesne i dedykowane rozwiązania dla naszego wojska – dodaje Andrzej Łysakowski.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz