Zamknij
REKLAMA

W bydgoskim ZUS-ie ubezpieczonych jest ponad 14 tys. obcokrajowców, w tym 12 tys. Ukraińców

13:00, 20.09.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że w Polsce pracuje obecnie ponad 658 tys. obcokrajowców. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Do ZUS-u zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła w Polsce 658,2 tys., 30 tys. więcej niż w lipcu. Ten wzrost oznacza, że wracamy do sytuacji, jaka miała miejsce przed ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, większość stanowią obywatele Ukrainy, to 481 tysięcy. Na drugim miejscu są Białorusini w liczbie 44 tysięcy.  Na trzecim – Gruzini. W rejestrach ZUS jest ich 10,5 tys. Do ZUS-u zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Również w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła liczba pracujących cudzoziemców, zarejestrowanych w ZUS Obecnie jest ich blisko 22,7 tysięcy. To prawie o 2 tys. więcej niż w czerwcu. W dalszym ciągu dominującą grupą w naszym regionie są obywatele Ukrainy, których jest ponad 18,3 tys. Kolejni, co do liczby są Białorusini (849), obywatele Mołdawii (540) i Gruzji (366).

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele ze 160 krajów. Ponad połowa ubezpieczonych cudzoziemców pracuje na umowę o pracę, a niewielka część z nich, bo zaledwie 3 proc. decyduje się na własny biznes.  Pozostali są zgłoszeni w ZUS przede wszystkim z tytułu umów zleceń. W województwie kujawsko-pomorskim na prowadzenie własnej firmy zdecydowało się 596 osób, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Białorusini.

Statystyka cudzoziemców dla oddziałów ZUS w województwie kujawsko-pomorskim (dane na 31.08.2020 r.)

  • Oddział ZUS w Bydgoszczy – 14 402 ( w tym 12 030 Ukraińców)
  • Oddział ZUS w Toruniu – 8 284 ( w tym 6 307 Ukraińców)
(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA