Zamknij
REKLAMA

Pandemia a lokalny rynek nieruchomości

21:14, 27.09.2020 | Materiał partnera
Skomentuj

Od marca trwa „walka” z pandemią koronawirusa. Zapytaliśmy ekspertów o wpływ lockdownu na lokalny rynek nieruchomości. Poprosiliśmy o komentarz doradców z bydgoskiego biura nieruchomości PREMIUM.

Ożywienie na rynku nieruchomości stało się faktem. Po zniesieniu obostrzeń ilość zapytań o zakup nieruchomości znacznie wzrosła.

Nadal niesłabnącym powodzeniem cieszą się niewielkie mieszkania kupowane w większości za gotówkę. Po pierwsze jest to efekt transferów oszczędności z coraz gorzej oprocentowanych lokat, a po drugie nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna inwestycja.  Widoczny jest wzrost zainteresowania zakupem domów oraz działek budowlanych i rekreacyjnych. W przypadku tych drugich, jeżeli są położone w atrakcyjnych lokalizacjach, ich ceny wzrosły o kilkadziesiąt procent. Na rynku pierwotnym największą popularnością cieszą się mieszkania już wybudowane lub z krótkim terminem odbioru. Nieco słabiej sprzedaje się natomiast tzw. „dziura w ziemi”. Coraz więcej zapytań dotyczy mieszkań z ogródkami lub tarasami. Patrząc na niesłabnące zainteresowanie nieruchomościami, nie należy liczyć na większe korekty cen.

Banki notują znaczne zwiększenie ilości przyjmowanych wniosków. Ze względu na bardziej ostrożne podejście do oceny ryzyka, nieznacznie wydłużył się czas analiz finansowych.

Warto zwrócić uwagę na zwiększające się zainteresowanie klientów osiedlami „peryferyjnymi”, takimi jak: Opławiec, Piaski, Smukała, a także budynkami powstającymi w Osielsku czy Niemczu. Niedawno Smukała została wysoko sklasyfikowana w jednym z ogólnopolskich rankingów jako idealne miejsce do mieszkania. Nadal nie słabnie zainteresowanie ofertami domów zlokalizowanych w gminach sąsiadujących z naszym miastem czyli Osielsko i Białe-Błota. Może na to mieć wpływ stale rozwijająca się sieć połączeń komunikacyjnych. Również wiele osób szukających ofert mieszkań, którym zależy na cichej i spokojnej okolicy z dala od miejskiego zgiełku wybiera oferty deweloperów budujących tuż za granicami naszego miasta.

Wracając do oferty mieszkań w Bydgoszczy, w dalszym ciągu otrzymujemy dużo zapytań od klientów zainteresowanych kompaktowymi mieszkaniami w centrum miasta. Często ich metraż nie przekracza 40m2.

 

W naszej opinii warto sprawdzić oferty, które są prezentowane w nadchodzącym jesiennym sezonie. To dobry czas na zapoznanie się z ofertą mieszkań na rynku wtórnym. Jak zwykle o tej porze roku popyt rośnie, na rynku pojawia się większy wybór mieszkań, a transakcje zawierane są w krótszym czasie. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz