Zamknij
REKLAMA

Grupa Boruta-Zachem przejęła InventionBio za ponad 115 mln zł

11:33, 30.12.2020 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Grupa Boruta-Zachem S.A. (w trakcie zmiany na Hub.Tech S.A.) zakończyła proces przejęcia InventionBio, obejmując 29 grudnia 2020 r. pakiet 60% akcji spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii przemysłowej.

Cieszymy się, że jeszcze w tym roku udało się powiększyć Grupę Boruta Zachem o InventionBio. Wdrożenie spółki wiąże się przede wszystkim ze znaczącymi efektami synergii, jak i zarówno konsolidacją wyników. Komponenty będące wynikiem innowacyjnego technologicznie procesu biorafinacji śruty rzepakowej, będą mogły znaleźć zastosowanie choćby w produktach OnlyBio.  Jest to dla nas duże wydarzenie, a zarazem początek kolejnego etapu w rozwoju całej grupy stawiającej sobie coraz ambitniejsze cele – informuje Marcin Pawlikowski, wiceprezes Boruta Zachem.

Wycena podmiotu została ustalona na poziomie 306 mln zł. Transakcja obejmowała 120 mln akcji spółki, które zostały nabyte z 37,3% dyskontem za kwotę ponad 115 mln zł. Większość z środków na jej realizacje pochodziła z emisji 150 mln akcji serii F, których cena zgodnie z rekomendacją Zarządu wyniosła 0,68 zł.

Technologia InventionBio może być wykorzystana w agrobiotechnologii, żywności czy też produkcji naturalnych kosmetyków. Spółka obecnie jest w trakcie realizacji wielu projektów poruszających wymienione obszary np. opracowanie multifunkcjonalnego komponentu paszowego czy nanoemulsji do transportu substancji aktywnych kosmetyków. Zdecydowana większość z nich jest realizowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej, od 2016 r. na projekty o wartości 206 mln zł InventionBio otrzymało ponad 137 mln zł dofinansowania.

Oprócz dużej bazy realizowanych projektów, technologią InventionBio są zainteresowane duże podmioty rynkowe. Największym wśród nich jest amerykański koncern rolniczy specjalizujący się w przetwórstwie wieprzowiny i drobiu - Perdue Agribusiness. Obecnie prowadzimy z nim badania pod kątem zastosowania biorafineracji śruty rzepakowej w produkcji komponentów paszowych. Pomyślny wynik całego procesu, z którym wiążemy duże nadzieje, otworzy przed spółką nowe możliwości na sprzedaż licencji technologii – komentuje Marcin Pawlikowski.

InventionBio jest właścicielem innowacyjnej technologii opartej na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. W procesie biorafinacji pozyskuje się m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności jak i paszach dla zwierząt. W październiku spółka poinformowała, że podpisała umowę na prospekt emisyjny z domem maklerskim INC i ma zamiar równolegle z Boruta-Zachem S.A. zadebiutować na rynku głównym GPW w 2021 r.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

jaja

0 0

Od razu poznać rękę profesjonalistów od informacji. Tekst tylko dla tych, którzy wiedza w jakiej miejscowości ta firma działa. Podstawy warsztatu dziennikarskiego mniej ważne, niż wierność partii:) 13:53, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Strzelam petardamiStrzelam petardami

0 0

Kulczyki: "lubiom to" 15:22, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czyczy

3 0

viceprezes tej,,firmy,, to syn ,,znanego,,wielu organom ale i,,służbom,,pana Marka, kumpla gościa w którego firmie,,przechowywał,, się wiele lat,, czerwony,, zastępca ,,naszego,, BRRRRRRuskiego ???? Ależ dziwne ( a może KONIECZNE ) POwiązanie interesów !!!!! My w Bydgoszczy NIESTETY mamy wciąz dziwne układanki . 22:49, 30.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz