Coraz częściej w agendzie politycznej oraz ekonomicznej znajdują się postulaty dotyczące ochrony środowiska. Poruszane w ten sposób tematy dotyczą szerokiego spektrum zagadnień: od zmniejszania produkcji materiałów o długim okresie biodegradacji, poprzez redukcję emisji szkodliwych gazów, kończąc na nadmiernej ilości zużywanego papieru. Ten ostatni problem coraz częściej staje się elementem wewnętrznej polityki wielu firm — wszystko za sprawą idei #zerowaste.

Czym jest #zerowaste w teorii i w praktyce?

Zero Waste interpretowane jest dwojako: w skali makro (jako gospodarka stawiająca na ponowne wykorzystanie zużytych materiałów zamiast tworzenia nowych) oraz mikro — jako styl życia, opierający się na pięciu zasadach:

  • Refuse (wstrzymanie się od wykorzystania niektórych materiałów),
  • Reduce (zmniejszanie produkcji śmieci),
  • Reuse (korzystanie z produktów ponownie, o ile to możliwe),
  • Recycle (recykling jak największej ilości materiałów),
  • Rot (nabywanie produktów biodegradowalnych).

Pewna część wymienionych powyżej postulatów jest możliwa do implementacji w środowisku biurowym w postaci zmian organizacji tzw. workflow, czyli obiegu dokumentów. Przynosi to firmie nie tylko korzyści etyczne, ale również finansowe. Szczegóły związane z tym zagadnieniem można odnaleźć pod adresem https://www.crowe.com/pl.

Jakie są efekty #zerowaste w biurze?

Są to przede wszystkim oszczędności — nie tylko w wymiarze finansowym, ale również nakładu pracy. Digitalizacja papierowych dokumentów pozwala nie tylko na ograniczenie wykorzystania papieru, ale również na ustanie konieczności fizycznej interakcji z nimi. Dzięki temu, np. przy autoryzacji faktury nie jest wymagana obecność fizyczna odpowiedzialnego za tę czynność pracownika. Zadanie to w całości można zrealizować za pośrednictwem systemu elektronicznego. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można odnaleźć na stronie https://www.crowe.com/pl/services/elektroniczny-obieg-dokumentow.

Jaka jest przyszłość ekologicznego biura?

W związku ze wzrastającą popularnością odpowiedzialnej polityki ekologicznej, #zerowaste w miejscu pracy prawdopodobnie stanie się ogólnie przyjętym standardem, umożliwiającym wykonywanie takich czynności jak elektroniczna archiwizacja dokumentów, ich zdalne podpisywanie czy szybkie indeksowanie oraz wyszukiwanie w ramach jednolitego systemu teleinformatycznego. Korzyści płynące z tych rozwiązań są naoczne i ponadczasowe.