Bydgoska elektrociepłownia należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE i Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej 20 lipca br. zawarły umowę, której celem jest rozwój lokalnego rynku ciepłowniczego w Bydgoszczy.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE i Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarły dzisiaj umowę, której celem jest pozyskanie większej liczby odbiorców ciepła wytwarzanego przez spółkę Skarbu Państwa, a dystrybuowanego przez spółkę miasta.  Rozbudowa publicznej sieci ciepłowniczej ma również na celu  poprawę jakości powietrza w mieście.

- Bydgoszcz od lat podejmuje szereg działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Realizujemy różne projekty międzynarodowe, których celem jest walka ze smogiem i jego skutkami oraz ograniczenie zużycia energii cieplnej poprzez chociażby termomodernizację budynków publicznych. Umowa pomiędzy PGE Energia Ciepła a Komunalnym Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej wpisuje się w nasze działania, gdyż  pozwoli na dalszy  rozwój sieci ciepłowniczej i tym samym zaproponowanie mieszkańcom kolejnych osiedli skorzystanie z ciepła systemowego, co zdecydowanie wpływa na ograniczenie niskiej emisji w mieście  – komentuje zawarcie umowy prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Zgodnie z zawartą umową PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zobowiązały się do maksymalizacji przyłączeń obiektów do istniejącej i rozbudowywanej miejskiej sieci ciepłowniczej. Rozszerzona współpraca jest potwierdzeniem dobrej współpracy pomiędzy spółkami i miastem.

- Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nierozerwalną częścią miast, w których prowadzimy działalność i uczestniczymy w ich transformacji energetycznej, przechodząc na paliwo gazowe. Nasze działania wpływają na poprawę jakości powietrza, co w konsekwencji przekłada się na zdrowie mieszkańców. Dzisiejsze podpisanie umowy pomiędzy naszą spółką a KPEC jest dowodem dobrej współpracy w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego Bydgoszczy – powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Zarówno PGE Energia Ciepła, jak i bydgoski KPEC zgodnie deklarują wolę wspólnego działania na rzecz rozwoju lokalnego rynku ciepła w Bydgoszczy. Rozbudowa obecnie istniejącej sieci ciepłowniczej, w tym budowa ciepłociągów i przyłączy przyczyni się do rozszerzenia i pozyskania nowych odbiorców ciepła pochodzącego z sieci zasilanej przez PGE Energia Ciepła.

- Dla KPEC Spółka z o.o. nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza na obszarze Bydgoszczy, poprzez przyłączanie możliwie dużej liczby odbiorców oraz budowę nowych elementów i modernizację istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Stale dążymy do rozbudowy sieci ciepłowniczych, warto jednak nadmienić, że w Bydgoszczy jest wiele miejsc, gdzie sieć ciepłownicza KPEC istnieje a przyłączenie odbiorców możliwe jest niemal „od ręki“, do czego zachęcamy - powiedział Andrzej Baranowski, prezes zarządu KPEC Spółka z o.o. w Bydgoszczy.

Segment ciepłownictwa jest obecnie w okresie głębokiej transformacji. Znalazło to odzwierciedlenie w ogłoszonej w ubiegłym roku Strategii Grupy PGE. W myśl jej założeń do 2030 r. w produkcji ciepła planowane jest korzystanie w 70 proc. ze źródeł zero i niskoemisyjnych.