Zamknij

Elekrociepłownia Bydgoszcz stawia na gaz ziemny

18:31, 30.11.2021 i Aktualizacja: 18:40, 30.11.2021
Skomentuj

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE i spółka Energotechnika-Energorozruch podpisały umowę na wybudowanie kotłowni gazowej na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz I, zlokalizowanej przy ulicy Żeglarskiej.

- Podpisanie umowy na budowę kotłowni gazowej w jednej z dwóch jednostek wytwórczych bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła to kolejny krok w transformacji ciepłownictwa kraju. Nowa jednostka gazowa w Bydgoszczy, to efekt przyjętej strategii, w ramach której konsekwentnie przechodzimy na paliwo gazowe w naszych elektrociepłowniach. Powstanie ważnej dla miasta inwestycji zapewni produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska oraz zdrowia jego mieszkańców - komentuje podpisanie umowy Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Podpisana umowa dotyczy wykonania projektu i zabudowy kompleksowej ciepłowni wodnej gazowej o mocy do 20 MW e z opcją rozbudowy o kolejne 20 MW. Inwestycja realizowana będzie w jednej z dwóch lokalizacji, należącej do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła tj. Elektrociepłowni Bydgoszcz I. Nowym paliwem będzie gaz ziemny. Na moc cieplną kotłowni gazowej składać się będzie zespół czterech wodnych kotłów gazowych o mocy co najmniej 9,5 MWt każdy. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, wybudowana i uruchomiona kotłownia wraz z infrastrukturą zewnętrzną, w skład której prócz wymienionych kotłów gazowych wodnych wchodzić będą m.in.: instalacja wody sieciowej wraz z pompownią, instalacja doprowadzenia gazu do kotłów, stacja przygotowania wody do instalacji wody sieciowej oraz układ dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu.

Inwestycja powinna spowodować czterokrotne zmniejszenie emisji NOx  i dwukrotne zmniejszenie emisji CO2  do atmosfery, likwidację emisji pyłów oraz likwidację emisji SO2.

- Odchodzimy od wykorzystywania węgla w jednej z naszych dwóch jednostek, która jest zlokalizowana na bydgoskich Jachcicach. Wpłynie to pozytywnie na stan środowiska oraz zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i stworzy warunki do zaopatrzenia w przyszłości nowych odbiorców ciepła z terenu Bydgoszczy. W perspektywie kolejnych lat zaplanowana została również budowa nowej jednostki wytwórczej, kogeneracyjnej zasilanej paliwem gazowym w miejsce dwóch istniejących kotłów węglowych OP-230 na terenie drugiej naszej lokalizacji, tj.  Elektrociepłowni Bydgoszcz II przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy powiedział Sebastian Wasilewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy.

Zadaniem kotłów będzie produkcja ciepła, na potrzeby ogrzewania oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Zastosowane urządzenia zapewnią wysoką sprawność wytwarzania, przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

Przekazanie do eksploatacji kotłowni gazowej o mocy do 40 MW nastąpi na przełomie roku 2022/2023.

W ramach zawartego kontraktu Energotechnika-Energorozruch, jako generalny wykonawca, poza przygotowaniem projektu i budową kotłowni gazowej, odpowiadać będzie również za jej uruchomienie.

(i)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

AdaAda

3 0

Duży błąd. 12:50, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

3 0

Nie wiedzą co czynią... Tak to jest Ado, kiedy na czele firm strategicznych, polityczni zachłanni nieudacznicy (w tym wypadku z PiS-u) stawiają ludzi bmw...I tak w najlepsze rozwija się patologia zwana Polską. 16:30, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dosadnydosadny

2 0

ciekawe czy Putin to wie 11:33, 02.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JinksJinks

1 0

Boże broń nas.
Cena ciepła wzrośnie o 100, czy 200%.
Ciekawe kiedy agencje rządowe zaczną wydawać tabletki
z cyjankiem potasu.
14:24, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%