Zamknij

Hale przemysłowe - rodzaje posadzek

14:32, 07.12.2021 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:33, 07.12.2021
Skomentuj

Hale przemysłowe muszą spełniać ściśle określone normy budowlane, aby zapewniać bezpieczeństwo osobom i maszynom znajdującym się wewnątrz obiektu. Chodzi zarówno o sposób wykonania konstrukcji stalowej wraz z obudową ścian oraz dachu, jak i posadzkę. Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych? Ile warstw mają posadzki w halach stalowych i jaka powinna być ich grubość?

Hale przemysłowe to m.in. obiekty produkcyjne, magazynowe, logistyczne czy handlowe. Bez względu na rodzaj działalności prowadzonej wewnątrz, hale stalowe powinny mieć specjalistyczną posadzkę przemysłową. Tego typu posadzka musi nie tylko bezawaryjnie przenosić obciążenia generowane przez ludzi, składowane towary i maszyny, lecz także być odporna na ścieranie, uderzenia i działanie substancji chemicznych wykorzystywanych w obiekcie. Dodatkowo istotna jest jej szczelność, antypoślizgowość oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

Typy posadzek przemysłowych

Jakie są rodzaje posadzek przemysłowych? Uwzględniając rodzaj materiału stosowanego do wykończenia posadzki, wyróżnia się posadzki betonowe, akrylowe oraz epoksydowe. Posadzki betonowe będą bardzo wytrzymałe, w tym odporne na uderzenia. Bez problemu da się dopasować ich grubość do potrzeb inwestora. Inne zalety? Cena. Posadzki pokryte akrylem są estetyczne, a czas ich wykonania jest stosunkowo krótki. Posadzki z nawierzchnią epoksydową wykorzystuje się w halach przemysłowych, w których jeden z najważniejszych aspektów to łatwe zachowanie czystości oraz wysoka odporność na ścieranie.

Najczęściej budowa hal przemysłowych uwzględnia zastosowanie posadzki betonowej ze zbrojeniem rozproszonym.

Szukasz generalnego wykonawcy budującego obiekty przemysłowe? Commercecon to przedsiębiorstwo z bardzo dużym doświadczeniem, któremu zaufały znane firmy. Sprawdź ofertę: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/

Warstwy posadzek przemysłowych

Z jakich warstw składa się tego typu posadzka? Pierwszą jest zawsze odpowiednio przygotowane podłoże gruntowe. Drugą tak zwana podbudowa właściwa wykonana z: kruszywa łamanego, żwiru, betonu sypkiego, betonu lanego lub piasku. Trzecia odpowiadająca za zatrzymywanie podciągania kapilarnego to folia polietylenowa kładziona najczęściej w dwóch warstwach. Czwartą warstwę tworzą zabezpieczenia przeciwwilgociowe i termoizolacyjne. Piąta to beton nośny ze zbrojeniem. Zbrojenie wykonuje się z prętów stalowych albo włókien rozproszonych, a ich ilość zależy od nośności, jaką ma mieć posadzka. Ostatnia warstwa nazywana jest użytkową – to wykończenie, czyli beton, cement, akryl lub epoksyd.

Grubość posadzki przemysłowej

Budownictwo przemysłowe już na etapie projektu wymaga dokładnego określenia grubości podsadzki. To, ile powinna wynosić, zależy m.in. od obciążeń, które będą na nią oddziaływały, podłoża gruntowego i klasy betonu. Minimalna grubość dla posadzek przemysłowych pływających wynosi 120 mm, zaś dla posadzek utwardzanych powierzchniowo – 80 mm. W praktyce przeważnie posadzki pływające, czyli niezwiązane z podbudową, mają od 150 do 250 mm. Jeżeli inwestycja wymaga zastosowania jak najcieńszych posadzek, stosuje się żywicę – tu wystarcza nawet 05, mm grubości.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%