Zamknij

Jutro inauguracja w Osielsku baseballowej Ekstraligi: Dęby kontra Barons

11:51, 12.04.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Źródło: Facebook - KWK Construction UKS Dęby Osielsko

Po zimowej przerwie na boiska wracają baseballiści. W sobotę i niedzielę w Osielsku odbędą się mecze otwarcia sezonu w Ekstralidze i Bałtyckiej Lidze Baseballu. UKS Dęby rozpoczyna też świętowanie jubileuszu 25-lecia działalności klubu.

Inauguracja Ekstraligi na stadionie im. Polskiej Narodowej Fundacji Młodych Baseballistów w Osielsku odbędzie się w niedzielę. W samo południe na boisko wyjdą zespoły KWK Construction Dębów Osielsko i Barons Wrocław. Niedzielni rywale zamykali sezon 2018 w „małym finale” Ekstraligi – zespół z Osielska wygrał oba mecze i wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski. Baroni musieli się zadowolić czwartym miejscem. Dodatkowym „smaczkiem” tego pojedynku jest transfer Amerykanina Phila Acosty, który w ubiegłym sezonie był mocnym punktem drużyny Barons, a w tym roku będzie reprezentował barwy KWK Construction Dębów. Niestety, Acosty nie zobaczymy w niedzielę na boisku, ponieważ przyleci on do Osielska dopiero na przełomie kwietnia i maja.

Barons są już nieźle ograni w tym sezonie: w ostatni weekend marca rozegrali u siebie turniej z udziałem 4 drużyn, w tym niemieckiej z Brunszwiku. W minioną sobotę otworzyli sezon Ekstraligi, rozgrywając awansem dwumecz z Gepardami Żory. Najsłabsza drużyna ubiegłego sezonu, grająca pod wodzą nowego trenera i miotacza z Japonii, sprawiła sporą niespodziankę i wygrała pierwsze spotkanie 8:5, po dramatycznym meczu i dogrywce! W drugim pojedynku wrocławianie odnieśli zdecydowane zwycięstwo 10:2. W drodze do Osielska Barons zagrają w sobotę kolejny dwumecz Ekstraligi w Kutnie ze Stalą.

Zmartwieniem KWK Construction Dębów są natomiast terminy przylotów zawodników z USA. Grający trener Daniel Catalan, którego praca walnie przyczyniła się do ubiegłorocznych sukcesów zespołu, dopiero w czwartek przyleciał do Polski. Acosta będzie na przełomie kwietnia i maja, a dopiero około połowy maja przylecą znany z ubiegłego sezonu miotacz Adan Cabrales oraz kolejny nowy nabytek, Matthew Kozlak. To Polonus i co ważne, posiada on polski paszport, a więc nie będzie liczony do trójki obcokrajowców mogących jednocześnie grać w meczu. Kozlak studiuje w Chicago, jest liderem uniwersyteckiego zespołu Roosevelt Lakers w ataku (średnia odbijania 0,333) i gra na pozycji łącznika. Po zakończeniu sezonu w lidze akademickiej NAIA wzmocni KWK Construction Dęby, a także reprezentację Polski.

W Ekstralidze nie ma znaczących zmian organizacyjno-regulaminowych. Rywalizować w niej będzie 6 drużyn (według klasyfikacji sezonu 2018): mistrz kraju i zdobywca Pucharu Polski Silesia Rybnik, Stal Kutno, KWK Construction Dęby Osielsko, Barons Wrocław, Centaury Warszawa i Gepardy Żory. W rundzie zasadniczej każdy z każdym gra po 4 mecze, przy czym jednego dnia rozgrywa się dwa spotkania: pierwsze w pełnym wymiarze 9 rund, a po ok. 30-minutowej przerwie drugi mecz w skróconym 7-rundowym formacie. Drużyna może zgłosić do sezonu i do konkretnego meczu dowolną liczbę obcokrajowców, ale w grze może ich uczestniczyć tylko trzech. Na kluczowej pozycji miotacza „stranieri” mogą występować tylko w jednym z dwóch spotkań rozgrywanych tego samego dnia. Cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej awansują do fazy play-off, rozgrywanej po wakacyjnej przerwie.

Rozpoczynający się sezon jest szczególny dla UKS Dęby. Klub obchodzi w nim jubileusz 25-lecia działalności! Baseball w Osielsku pojawił się za sprawą nauczyciela wychowania fizycznego Jacka Baumgarta, który zaczął uczyć tej gry dzieci w szkole. Bakcyl padł na podatny grunt i w 1994 roku założony został Uczniowski Klub Sportowy Dęby. Szybko pojawiły się sukcesy młodzieżowe, także w skali międzynarodowej. Naturalną koleją rzeczy było powstanie zespołu seniorów, który już w 2001 r. wygrał rozgrywki II ligi i awansował do I ligi (obecna Ekstraliga). W 2004 r., na 10-lecie klubu, Dęby wywalczyły swój pierwszy (i jak do tej pory jedyny) tytuł mistrza Polski seniorów! – Marzą nam się kolejne mistrzowskie tytuły – nie ukrywa Łukasz Snopek, który jako junior wchodzący w „dorosły” baseball był członkiem „złotej drużyny” z 2004 r., a dziś jest jedną z najaktywniejszych osób w klubie, jako zawodnik, działacz i szkoleniowiec. – Mamy w tym roku naprawdę solidną ekipę, dawno nie mieliśmy tak mocnego składu, bardzo solidnie przetrenowaliśmy okres przygotowań do sezonu. Chcemy bić się o najwyższe cele, a kolejny jubileusz jest taką dodatkową motywacją – dowodzi Snopek. Te „najwyższe cele” to, oprócz Ekstraligi, także Puchar Polski (Dęby wywalczyły go w 2017 roku, a w 2018 uległy w finale Silesii) oraz występ w kwalifikacjach Pucharu Federacji w Błagojewgradzie (Bułgaria, 10-15 czerwca).

Przedsmakiem niedzielnych emocji ekstraligowych będzie inauguracja sezonu Bałtyckiej Ligi Baseballu, która odbędzie się w sobotę w Osielsku i… nie tylko. Ubiegłoroczna inicjatywa pasjonatów baseballu z Władysławowa, wsparta organizacyjnie m.in. przez UKS Dęby, okazała się wielkim sukcesem. W 2018 r. w rozgrywkach BLB wzięło udział 7 drużyn, a mistrzowski tytuł wywalczyły KWK Construction Dęby (grając zawodnikami zaplecza i młodzieżą). Niskobudżetowe rozgrywki, mające ułatwić rozwój klubom niedawno powstałym oraz nieprzygotowanym kadrowo i/lub finansowo do gry w ligach PZBall, a ekstraligowcom pozwalające na ogrywanie młodzieży i głębokich rezerw, trafiły na bardzo podatny grunt. Do tegorocznych rozgrywek zgłosiło się aż 17 drużyn, a mecze inauguracyjnej kolejki rozegrane zostaną w sobotę na 6 boiskach od Wrocławia po Białystok! Uczestnicy BLB zostali podzieleni na trzy grupy, KWK Construction Dęby grać będą w Grupie Zachodniej, której wszystkie mecze rozgrywane będą w Osielsku i Wrocławiu.

14.04. (1. kolejka)

KWK Construction Dęby Osielsko – Barons Wrocław (Osielsko, godz. 12:00 i ok. 15:00)

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone