Zamknij
REKLAMA

Mecz arcymistrzów w Filharmonii Pomorskiej

17:03, 26.11.2021 | i
Skomentuj
REKLAMA

27 listopada w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się Indywidualny Superpuchar Polski w szachach, podczas którego mecz rozegrają arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek. W ramach tego wydarzenia Instytut De Republica organizuje panel naukowy pt. „Królewska gra uwagi, wyobraźni i rozumu – szachy w polskiej historii i nauce”, w którym historycy opowiedzą o znaczeniu szachów oraz ich naukowej i kulturotwórczej roli.

27 listopada 2021 r. w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się Indywidualny Superpuchar Polski, w którym zmierzą się najlepsi polscy szachiści – Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

Mecz rozegrany zostanie w szachach szybkich na dystansie 6 rund:

  • Runda 1: 10’+5”
  • Runda 2: 5’+3”
  • Runda 3: 3’+2”
  • Runda 4: 10’+5”
  • Runda 5: 5’+3”
  • Runda 6: 3’+2”

W przypadku remisu po rundzie 6 rozegrana będzie dogrywka systemem „armagedon” – białe mają 5 minut a czarne 4 minuty na partię z dodawaniem 2 s. po 60 ruchu czarnych. Remis w partii oznacza wygraną w meczu zawodnika grającego w dogrywce czarnymi.

Arcymistrz Duda jest liderem polskiej listy rankingowej i zdobywcą tegorocznego Pucharu Świata, w którym pokonał m.in. mistrza świata Magnusa Carlsena. Natomiast arcymistrz Radosław Wojtaszek jest aktualnym mistrzem Polski w szachach. Mecz odbędzie się pod patronatem honorowym ministra Łukasza Schreibera.

Mecz transmitowany będzie na żywo w sobotę, 27 października, na kanale telewizyjnym Polsat Sport oraz na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego od godz. 9:50.

----------------------

Sesja naukowa po meczu arcymistrzów poświęcona będzie historii gry w szachy, zwanej też „grą królewską”. Składać się będzie z dwóch części. W trakcie pierwszej, zaprezentowane zostaną trzy wystąpienia. Prof. dr hab. Tadeusz Wolsza przedstawi referat zatytułowany "Miłośnicy, prorektorzy i mecenasi gry szachowej w II Rzeczypospolitej"; dr Piotr Szybowicz, w wystąpieniu "Historia szachów na Pomorzu i Kujawach w latach 1920-2021", skupi się na regionalnym kontekście poruszanej tematyki, z kolei dr. hab. Dariusz Karczewski, zaprezentuje krótki wykład pod tytułem "Królewska gra. Historia szachów – między prawdą a legendą". W ramach sesji odbędzie się również pokaz filmu produkcji Tadeusza i Macieja Syków pt. Z miłości do szachów.

Panel naukowy rozpocznie się o godzinie 13.15, a  jego zakończenie planowane jest na godz. 15:00.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%