Zamknij

"Strach" Krzysztofa Derdowskiego w Galerii Autorskiej

18:48, 26.05.2016 | -
REKLAMA
Skomentuj

Krzysztof Derdowski ur. w 1957 r., pisarz, dziennikarz, należy do SPP oraz SDP. Autor tomików wierszy: ?Czasowo nie ma wieczności?, ?Cienie i postacie?; powieści i zbiorów opowiadań: ?Znikanie?, ?Chłód?, ?Naga?, ?Robal?, ?Papuga?, ?Wstyd?, ?Plac Wolności? oraz sztuk teatralnych, które prezentowane były podczas prób czytanych z udziałem publiczności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Poznaniu. Miesięcznik ?Dialog? opublikował jego scenariusz filmowy ?Pionek? oraz dwie jednoaktówki ?Rzecznik? i ?W Szwecji?. Artykuły, recenzje, wiersze i opowiadania zamieszczał w: ?Odrze?, ?Twórczości?, ?Toposie?, ?Poezji?, ?Kwartalniku Artystycznym?, ?Nurcie?, ?Dekadzie Literackiej?. Pisał między innymi o twórczości: Ryszarda Kapuścińskiego, Ireneusza Iredyńskiego, Janusza Żernickiego, Kazimierza Hoffmana, Zdzisława Polsakiewicza. Ma w dorobku książki krytyczno ? literackie: był redaktorem wyboru esejów o twórczości Stanisława Czerniaka – ?Antropologia podmiotu lirycznego? oraz autorem monografii twórczości Stanisława Czerniaka, która ukazała się w listopadzie 2013 ? ?Mistyka, zwierzęta i koany?. W 2015 roku opublikował eseistyczną książkę o twórczości Marka Kazimierza Siwca ‘Kto w wielkiej gonitwie życia…? Otrzymał nagrody literackie: ?Czerwonej Róży?, ?Bez woalu? i dwukrotnie ?Łuczniczki? za najlepszą bydgoską książkę roku za powieści ?Chłód? i ?Wstyd?, Medal Jerzego Sulimy?Kamińskiego, a także Nagrodę im. Ryszarda Milczewskiego ? Bruna.

* * *

O sztuce ?Strach?
Małe, senne miasteczko. Ludzie żyją spokojnie i zgodnie. Ale oto, w naszym miasteczku pojawia się strach, wywołany niespodziewanym wzrostem umieralności. Nie wiadomo dlaczego umiera coraz więcej i więcej ludzi? Wybucha panika. Mieszkańcy podejrzewają, że ktoś rozmyślnie zatruwa wodę. A może w inny przemyślny sposób sprowadza śmierć do tego cichego zakątka. I nie jest to już przytulne i przyjazne miasteczko. Teraz podejrzliwość i nienawiść stają się codziennością. Modlitwa i niszcząca furia ogarniają to urocze miejsce. Podejrzliwość i gniew opanowują mieszkania i uliczki. Życie coraz bardziej przypomina koszmar. Strach rujnuje przyjaźnie. W tych warunkach trudno o przyzwoitość i rozsądek. Lęk przed przedwczesną śmiercią niweluje ludzkie więzi. I jest to lęk metafizyczny. Zbiorowa psychoza, niczym tsunami, przemierza ulice miasteczka, ale też umysły mieszkańców. Ludźmi powodują już tylko ? gniew i desperacja. Czują się coraz bardziej bezsilni wobec niewidzialnej i nieuchwytnej, ale jakże dla wielu mieszkańców i prawdziwej śmierci.

Czym się zakończy ten wybuch paniki? Czego dowiedzą się o sobie ludzie? O tym już w Galerii Autorskiej w dniu 2 czerwca.

* * *

?(?) Sztuka jest przede wszystkim wiwisekcją owego strachu, prawdziwie nieokiełznanej epidemii, niepodlegającej racjonalnym tłumaczeniom i w jakimś sensie nieuleczalną. Ale jest też przeraźliwym obrazem zdegradowanej społeczności, pozbawionej wszystkiego, co można by nazwać uczuciami wyższymi. Nawet rozpaczliwe poszukiwanie miłości, żebranie jej od losu, zda się czymś skażonym, zatrute. Za to interwencja wezwanej na pomoc policji nabiera mocy nieomal boskiego karzącego gestu?.

Jacek Sieradzki, miesięcznik ?Dialog? IV 2016

(-)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

Literówka?Literówka?

0 0

Lęk przed przedwczesną śmiercią niweluje ludzkie więzi. I jest to lek metafizyczny.
Czyli lęk czy lek? 16:11, 28.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czyliczyli

0 0

jednak literówka.
Każdemu może się przydarzyć. 21:58, 30.05.2016


nawet nie ma nawet nie ma

0 0

sensu komentować tego, tylko tyle, 11:39, 29.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Coraz więcejCoraz więcej

0 0

Coraz więcej ci u nas kandydatów do lauru " gminnego Kraszewskiego". Podają ze wzmożeniem wszystkie "pierdnięcia"piśmiennicze, potem z dumą wymieniają ich liczby. Celuje w tym Stefan, Mercedes, Strach wymieniać kolejnych. 17:33, 29.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CiekawskiCiekawski

0 0

Co było w tym nawiasie kwadratowym z napisem "cenzura"? To istotne, bo cały tekst jest przez to niezrozumiały. 17:14, 02.06.2016


!!

0 0

Derdowski dobry pisarz, ale dlaczego ciągle w bydgoskiej piwnicy? Czas ruszać w Polskę. 21:46, 30.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aleale

0 0

w naszej piwnicy tłumy, a w salonach pustki 21:53, 30.05.2016


Ten portalTen portal

0 0

przypomina towarzystwo wzajemnej adoracji grafomanów. Jaki z Derdowskiego wybitny pisarz ? Nigdy nie wyjdzie poza prowincjonalne opłotki, bo talentu mu Pan Bóg poskąpił. W każdym mieście powyżej 20 tysięcy mieszkańców mieszka co najmniej jeden taki Derdowski. W miastach większych przynajmniej trzech.
Prawdziwy talent jest jak wielokaratowy diament. Zdarza się jeden na całe pokolenie w wielomilionowej populacji. 00:24, 31.05.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

opanuj sięopanuj się

0 0

i nie czekaj na wielokaratowe diamenty, bo wreszcie NIC nie będzie do czytania 21:34, 31.05.2016


jaja

0 0

wszystkie jego wypociny nie nadają się nawet do podtarcia t.... 15:47, 01.06.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czyliczyli

0 0

trzeba się jutro wybrać 22:43, 01.06.2016


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone