Zamknij

Bydgoskie piosenki wykonuje 12 wokalistów, w tym Irena Santor

07:49, 21.06.2016 | was
Skomentuj
REKLAMA

Nie ustaje zainteresowanie płytą ?Piosenki Bydgoskie?, której promocja odbyła się w miniony piątek. Na prośbę czytelników przybliżamy jej zawartość. Naszym przewodnikiem był Piotr Trella, prezes Klubu Środowisk Twórczych, który w największym stopniu przyczynił się do tego, że powstała płyta poświęcona naszemu miastu.

Najbardziej znane są utwory nagrane przed wieloma laty przez Irenę Santor: ?Bydgoszcz jedyne miasto? oraz ?Zielono w mojej Bydgoszczy?. Wielu bydgoszczan potrafi je zanucić. Są dziełem Zbigniewa Lachowicza i Oli Obarskiej.

To tandem niezwykły. Muzykę ułożył nieznający nut ortopeda, a słowa – śpiewaczka operetkowa. Lekarz okazał się utalentowanym kompozytorem, a śpiewaczka ujawniła zdolności literackie, układając teksty piosenek dla gwiazd polskiej piosenki, m.in. Violetty Villas.

Na płycie ?Piosenki Bydgoskie? jest jeszcze jeden utwór autorstwa tego niezwykłego tandemu. To piosenka ?Jedno z miast?, którą wykonała popularna w latach 70. piosenkarka Jolanta Kubicka (w 1972 roku nagroda Polskich Nagrań w Opolu, w 1973 roku Złoty Pierścień w Kołobrzegu).

Do śpiewanej przez Irenę Santor piosenki nawiązuje utwór ?Bydgoski maj? (muzyka i słowa Huberta Stróżyka). – Zielono jest w naszej Bydgoszczy, a zielono jest przecież w maju – śmieje się Piotr Trella.

?Wspomnienie Bydgoszczy? zatytułowany jest utwór skomponowany przez Włodzimierza Szczypińskiego, do którego słowa ułożył Maciej Dyakowski . Kompozytor od lat związany jest z wiedeńską Akademią Muzyczną, ale przyjechał do Bydgoszczy z żoną i córką, żeby dokonać nagrania.

- Łuczniczka odwiedza kolejno dzielnice Bydgoszczy i je opisuje , a przed refrenem po pierwszej zwrotce pojawiają się cztery takty hejnału miasta – tak Piotr Trella streszcza piosenkę ?Tango z Łuczniczką? z muzyką Jana Drzewieckiego i słowami Zenona Tomaszewskiego.

Na płycie oprócz tanga znajdują się także walc i samba. – Profesor Edmund Rogalski z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ułożył piękny walczyk, który najpierw jego studenci śpiewali – opowiada prezes Klubu Środowisk Twórczych. Na świeżo wydanej płycie walc ?Nowa Bydgoszcz? znajduje się w wykonaniu młodej bydgoskiej wokalistki Agnieszki Glazik.

Wykonawcą ?Bydgoskiej samby? jest Włodzimierz Szymański, autor słów i muzyki. Bydgoski saksofonista zmarł rok temu, ale pozostawił nagranie utworu. Zostało ono nieco podrasowane. – Chcieliśmy, żeby słuchając odnosiło się wrażenie, że on śpiewa tę piosenkę na Wyspie Młyńskiej – zdradza Piotr Trella.

Z dziesięciu utworów, które znajdują się na płycie ?Piosenki Bydgoskie?, pozostały do omówienia jeszcze dwa. Najstarszy powstał w 1946 roku. ?Piosenkę o Bydgoszczy? ułożył Jan Wojakiewicz z okazji 600. urodzin miasta. Natomiast utwór ?Między Brdą a Wisłą? powstał w tym roku. Na prośbę Piotra Trelli piosenkę skomponował Paweł Grajnert, a słowa napisał Zdzisław Pruss.

- To właściwe hymn na cześć Bydgoszczy – mówi pomysłodawca płyty z utworami o naszym mieście.

(was)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

BrawoBrawo

0 0

Piotr, należą Ci się największe gratulacje za wytrwałość w działaniach i znakomity finał.
Gdzie można zakupić płytę i w jakiej cenie?
Proszę o info :) 09:49, 21.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy,czy,

0 0

jest to znakomity finał, można będzie orzec po wysłuchaniu płyty. Oby nie było to kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji. 14:33, 21.06.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Słuchałem,Słuchałem,

0 0

naprawdę fajna. 14:54, 21.06.2016


świetna płytaświetna płyta

0 0

piosenki o naszej Bydgoszczy znane i nieznane.To jest na prawdę historia niasta w pięknie nagranych piosenkach.Jesteśmy zachwyceni. 16:51, 21.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cieszmy sięcieszmy się

0 0

bo to fajna pamiątka o naszym mieście 21:55, 22.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to prawdato prawda

0 0

przeczytałam w Expresie,70 lat historii miasta zaklęte na płycie brawa ale czy ktoś to doceni ? 19:03, 23.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobrzedobrze

0 0

że nie zrobiliście KONKURSU na najlepszą piosenkę, bo mogłyby Wam grozić takie nagrody, jak tu:

http://bydgoszcz.tvp.pl/25736933/nagrody-sprawily-przykrosc-i-dzieciom-i-rodzicom

MAKABRA !!! 18:08, 26.06.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%