Zamknij

Sensacyjne odkrycia przynoszą prace remontowe muzeum przy Gdańskiej 4

11:13, 22.06.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Roman Bosiacki

Konserwatorzy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w trakcie prac remontowych historycznego budynku przy ul. Gdańskiej 4 dokonali niezwykle wartościowych odkryć  m.in. malarstwa figuratywnego. Na jednej ze ścian budynku odsłonięto malowidło Ostatniej Wieczerzy.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, dyrektor Muzeum Okręgowego Michał F. Woźniak oraz pracownicy muzeum Lesław Cześnik z Działu Konserwacji MOB i Józef Łoś z Działu Archeologii poinformowali o niezwykle wartościowych odkryciach. Podczas badań historyczno-architektonicznych remontowanego gmachu przy ul. Gdańskiej 4, w jednej z odkrywek wykonanej w tynkach ściany wschodniej skrzydła południowego, stwierdzono możliwość występowania malarstwa figuratywnego.

W końcu roku 2017 rozpoczął się remont konserwatorski i rozbudowa budynku Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Przebudowa historycznego gmachu przynosi nową wiedze o historii, nie tylko budynku, ale i miasta. Podczas prac w obiekcie, odnaleziono kilkanaście wartościowych przedmiotów, będących świadectwem swojej epoki. Są to między innymi nocnik z czasów, kiedy w obiekcie funkcjonował Szpital Miejski oraz kalendarzyk z osobistymi notatkami z 1939 roku. Kolejnym sensacyjnym odkryciem były masywne, profilowane belki stropowe na obydwu kondygnacjach budynku zdobione wyciętymi rozetami i datą 1616. Takie datowanie poświadczyło informacje archiwalne dotyczące lokowania klasztoru. 

Podczas badań historyczno-architektonicznych, w jednej z okrywek wykonanej w tynkach ściany wschodniej skrzydła południowego, stwierdzono możliwość występowania malarstwa figuratywnego.  Efektem usunięcia większości tynków wtórnych przez zespół konserwatorów z Działu Konserwacji Muzealiów MOB, było odsłonięcie dużych fragmentów pierwotnego tynku wraz z opracowaniem malarskim. Wstępne oględziny wskazują, że wykonano je w technice tłustej tempery. Na podstawie dotychczasowych ustaleń stwierdzono, że jest ono dwudzielne, w układzie pasowym. Dolny pas do wysokości ok. 223 cm jest jednolity, w kolorze szarobeżowym. Górny pas to rodzaj fryzu z dekoracją figuralną. Postaci ludzkie malowane są na ciemnym, jednolitym, nieokreślonym tle. 

Dotychczas udało się zinterpretować tylko jedno przedstawienie znajdujące się na ścianie wschodniej. Jest to Ostania Wieczerza. Wizerunek postaci Chrystusa pojawia się jeszcze na filarze międzyokiennym ściany południowej, w nieokreślonej jak na razie scenie. Konserwatorzy MOB planują obecnie przeprowadzenie szeregu badań specjalistycznych w celu określenia techniki wykonania malowideł, składu zapraw, spoiw i pigmentów.

W ścianie północnej odnaleziono także łukowo nakrytą wnękę, zamurowaną w XIX wieku, zapewne w trakcie adaptacji budynku klasztoru na lecznicę. Odkrycia te pozwalają na zidentyfikowanie dolnej sali jako refektarza sióstr klarysek.

Prace archeologiczne oraz badania architektoniczne i konserwatorskie będą w dalszym ciągu kontynuowane. Przebudowa historycznego budynku przy ul. Gdańskiej 4 zostanie ukończona w drugiej połowie 2019 r.

/Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy/

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

Seba-76Seba-76

6 7

To wszystko Bruski z żoną malował tydzień temu, żeby lepiej wypaść w kampanii. Nieudacznik spartolił jak zwykle i wyszła Ostatnia Wieczerza z XVII wieku, a miało być Rykowisko. Bruski musi odejść!
Panie Latos, ma Pan mój głos, tak jak się umówiliśmy. Od listopada zrobi mnie Pan kierownikiem MCKu i będziemy robić festiwale piosenki religijnej i spotkania autorskie z ojcem Rydzykiem. Trzeba będzie tylko budżet powiększyć, bo nie starczy na honorarium dla ojca dyrektora. 11:46, 23.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KibicKibic

0 0

Seba-76 widać, że nie trzeźwiejesz od dłuższego czasu! 18:50, 26.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mariomario

0 0

widać, że budowlańcy już "podziabali" malunek :-( 20:51, 26.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone