Zamknij

Dzieła z Kaplicy Sykstyńskiej na wyciągnięcie ręki w Bydgoszczy

11:11, 04.07.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Od dzisiaj w oddziale Goldenmark przy ul. Focha 24 można podziwiać unikatowy album poświęcony Kaplicy Sykstyńskiej. Wczoraj w  Sopockim Domu Aukcyjnym w Bydgoszczy odbyła się  prezentacja albumu.

Wczoraj, w Sopockim Domu Aukcyjnym w Bydgoszczy odbyła się prezentacja unikatowego albumu poświęconego Kaplicy Sykstyńskiej. To niezwykłe dzieło poligraficzne po raz pierwszy pokazano w maju 2018 roku. Album jest efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata.  Na bazie 270 tys. zdjęć powstał niezwykły 3-tomowy album, który od 4 lipca będzie można oglądać w Bydgoszczy.

Album „La Capella Sistina” to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant. Na 776 stronach wydrukowano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Najwyższa jakość druku (Hexachrome - 6 kolorów) i duży format (43,5x61 cm) pozwoliły na wierne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów.  Wydawcy zdecydowali się na publikację jedynie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafi 50 kompletów trzytomowego albumu. Niski nakład i unikatowość wydawnictwa powodują, że staje się on zaproszeniem do międzynarodowego programu mecenatu sztuki. Nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie i indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia - co nie jest dostępne w standardowej ofercie komercyjnej zwiedzania zabytku.

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu jest Grupa Goldenmark. Trasa rozpoczęła się we Wrocławiu. Patronat nad cyklem prezentacji objął Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich we Wrocławiu. W Bydgoszczy album będzie można zobaczyć od środy 4 lipca w oddziale Goldenmark przy ul. Focha 24.

___

Kaplica Sykstyńska to jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. To zbudowane w latach 1475-1483 miejsce połączyło losy 10 artystów i 5 papieży. Kaplica znajduje się w samym sercu Watykanu i jest tradycyjnym miejscem konklawe. Najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i "Sąd Ostateczny" wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę “gwiazd” renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

rytonryton

0 0

oj tam, oj tam. Wielkie mi mycyje. Żeby to były znamienite inkunabuły lub oryginał dzieła Kopernika, to może warto, to oglądać, a tak, to tylko dużo formatowy album i to wszystko. Zdjęcia Nowackiego w zupełności wystarczą. 18:31, 04.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 0

Nie takie rzeczy uczyli mnie na UMK. 17:59, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone