Zamknij

Sztuka Jarosława Jakubowskiego wyróżniona w ogólnopolskim konkursie!

07:23, 09.11.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Jarosław Jakubowski. Fot. Jacek Nowacki

Jarosław Jakubowski został zaproszony na uroczystą galę, która odbędzie się 11 listopada w gmachu Teatru Polskiego w Warszawie. Bydgoski twórca jest jednym z laureatów ogólnopolskiego konkursu na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli”.

Pomysłodawcą konkursu „Niepodlegli” był  Andrzej Seweryn, wybitny aktor, reżyser, a od 2011 roku dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Jego zdaniem, dla większości Polaków ważne są relacje z przeszłością. Setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości stworzyła  doskonałą okazję dla zorganizowania konkursu, który umożliwi pozyskanie nowych wartościowych tekstów dramatycznych inspirowanych szeroko pojętą tematyką niepodległości Polski.

Na konkurs wpłynęły 123 prace.  Jury, któremu przewodniczył znany krytyk teatralny Janusz Majcherek, jednomyślnie wybrało laureatów czterech  nagród regulaminowych i dwóch dodatkowych wyróżnień honorowych.

Nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł otrzymał Krzysztof Prus za sztukę „Sprawa N.”, inspirowaną  tragicznym wydarzeniem u zarania II Rzeczpospolitej, jakim było zabójstwo Gabriela Narutowicza.

Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia, każde w wysokości 10 000 złotych, sztukom:  „Buława” Jarosława Jakubowskiego, „Historia Zapominania” Magdaleny Drab oraz „Prezydent Paderewski” Marka Kochana.

- Sztuka opowiada o ostatnim okresie życia marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, który pod fałszywym nazwiskiem i jako cywil zatrzymuje się w Warszawie i tam próbuje - bezskutecznie - odegrać jeszcze jakąś znaczącą rolę w polskim podziemiu – zdradził nam Jarosław Jakubowski. - Tekst nie jest docudramą, lecz moim subiektywnym spojrzeniem na postać Rydza-Śmigłego, którą konfrontuję z jego antagonistami, przeprowadzając rodzaj sądu nad bohaterem. Chciałem pokazać marszałka (w sztuce występuje jako Mężczyzna) w sytuacji bez wyjścia, a raczej bez dobrego wyjścia. W dramacie pojawiają się postaci „Nila” i „Grota”, którym „każę” spotkać się z moim bohaterem. Postać Adiutanta natomiast jest rodzajem uosobionego sumienia marszałka. W sztuce mamy do czynienia też z tzw. duchami przeszłości - Marszałkiem Piłsudskim, Walerym Sławkiem i innymi. Mężczyzna prowadzi z nimi nieustanny dyskurs, nieustannie tłumaczy swoje racje... Wszystko to w okupowanej, coraz bardziej pogrążonej w klęsce Warszawie, która nie wybacza temu, co według ludowych przyśpiewek „nie kazał robić nic”.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

gratulacjegratulacje

9 6

Adrian Mól jego kumpel rzecznik w UW ,którego często zastępuje, "wybitny" absolwent WSKSiM dyrektora Rydzyka, pewnie pomógł mu napisać tą sztukę? 08:51, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

9 8

Wybitny dziennikarz Expressu, który po wygranych wyborach przez PiS, dostał posadę u wojewody? 09:54, 09.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co za prmitywny komeco za prmitywny kome

2 6

Gościu. Zazdrość to zły doradca. 10:25, 09.11.2018


GratulacjeGratulacje

5 3

Może teraz o karierze ministra M. spod Koronowa 15:56, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koniec PO, ZSLu i tykoniec PO, ZSLu i ty

5 4

Małomiasteczkowi "znafcy kóltóry" dali znać, że jeszcze "som" !!! 18:05, 09.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

R.R.

3 3

Starosta na tym portalu opisuje tylko kulturkę związaną z piwnicą Solińskiego. To ma być obraz kultury ogromnego miasta...? A Jakubosiu coś tam zdobywa, bo czepia się chodliwych tematów, albo korzysta z pomocy kolesiów z PIS-u. 08:09, 10.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

3 3

Najbardziej trafny i obiektywny komentarz.
Jedno i drugie , chodliwe tematy i koledzy z PiS u . 09:16, 10.11.2018


GościnieGościnie

3 2

To nie jest zazdrość , to jest NEPOTYZM. Wystarczy tylko trochę zainteresować się tematem i karierą pana J. 09:51, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krótkokrótko

3 1

dobrze, że nasze środowisko literackie (a głównie skupione jest w GA, tak się składa, nie bez powodu) zna twórczość Jarka Jakubowskiego z jego książek, docenia, jeden z bydgoskich pisarzy określił go jako wschodzącą gwiazdę polskiej dramaturgii, biorąc pod uwagę jego dorobek literacki i nagrody za dramaturgię, a sukces Jakubowskiego w konkursie Teatru Polskiego w Warszawie (dyr. A. Seweryn!) na sztukę teatralną bardzo nas cieszy, bo to jest duży sukces, sami może spróbujcie, każdy może, a was nasze sukcesy nie muszą cieszyć, siedźcie dalej przy wódzie, piwie, w ciemnej izbie głupoty i niemocy własnej, którą rozlewacie dla chorej przyjemności oczerniania innych, przy każdej okazji, i co mu zrobicie? pluciem zmniejszycie czyjkolwiek sukces? śmiać mi chce, jak czytam te komentarze, ale to śmieszne nie jest, taki stan moralny części Polaków, wstyd! 11:15, 10.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrótkoKrótko

0 0

Kto zna Jarka to wie , że on sam w sobie i dla siebie i dla innych jest jednym wielkimi "dramatem". 10:37, 12.11.2018


BB.BB.

2 1

PiS jest ja "odra" ... trzeba ją przejść.
11:28, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 0

Talentu i sukcesu Polacy nigdy nie wybaczają. 22:37, 10.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone