Zamknij

„Niepodległa Polska. 1918 rok” na wystawie w Spichrzach

11:08, 09.11.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj

W Święto Niepodległości, 11 listopada, o godz. 16 w Spichrzach nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11 odbędzie się wernisaż wystawy  pt. „Niepodległa Polska. 1918 rok”, traktującej o dążeniu Polaków ku wolności, odrodzeniu państwa polskiego po 123 latach zaborów i powrocie Polski na mapę Europy.

Wystawa „Niepodległa Polska. 1918 rok” swoim zakresem obejmuje okres od wybuchu I wojny światowej aż po lata 20. XX wieku, kiedy nastąpiło ostateczne uformowanie się niepodległego państwa polskiego. W pierwszej części wystawy główny akcent został położony na sprawę polską w czasie Wielkiej Wojny: m.in. utworzenie formacji wojskowych, takich jak Legiony Polskie oraz Armia Polska, utworzenie Rady Regencyjnej, czy Komitetu Narodowego Polskiego. Zaprezentowano również stanowiska światowych mocarstw dotyczące kwestii polskiej, w tym akt z 5 listopada 1916 roku, czy „13 punkt” orędzia wygłoszonego do Kongresu USA 8 stycznia 1918 roku przez amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Osobny wątek wystawy stanowią walki zbrojne o granice II Rzeczypospolitej oraz plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu (1920) i na Górnym Śląsku (1921). Duży nacisk położony został na naświetlenie problematyki związanej z powstaniami: wielkopolskim (1918-1919), które miało istotne znaczenie m.in. dla Bydgoszczy i trzema śląskimi (1919-1921).

Na ekspozycji przybliżono także postacie, które szczególnie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, takie jak Józef Piłsudski, Jan Ignacy Paderewski czy Roman Dmowski oraz zwrócono uwagę na rolę wielu lokalnych działaczy i konspiratorów.

Wernisażowi będą towarzyszyć atrakcje przygotowane w ramach Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości, m.in.: „Patriotyczne przedszkole” – zajęcia plastyczne dla najmłodszych, „Bydgoskie smaki niepodległości” – prelekcja połączona z degustacją  „niepodległościowej” fasoli (Akademia Kulinarna Instytutu Sadkiewicza w Bydgoszczy) oraz „Biało-czerwone" warsztaty animacji poklatkowej. Na uczestników czeka także gra turystyczna pt. „Bydgoskie kobiety”.

Ekspozycja będzie czynna do 12 maja 2019 roku.      

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone