Zamknij

"Kochankowie z Sorrento" Piotrowskiego - nowy nabytek bydgoskiego muzeum

18:51, 14.11.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Maksymilian Antoni Piotrowski, Kochankowie z Sorrento, ok. 1842 r., olej, płótno, 21 x 17 cm, sygnowany p.d.: MAPiotrowski. Fotografia-reprodukcja W. Woźniak (fragment)

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło mający dużą wartość artystyczną i poznawczą obraz urodzonego w Bydgoszczy malarza.

Zakup dzieła to niezwykle ważny krok podjęty dla zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego i poszerzenia wiedzy o twórczości M.A. Piotrowskiego. Swoje zainteresowanie ideą sentymentalno-romantycznych i religijnych kompozycji Piotrowski rozwijał we Włoszech. Podróż artystyczna, odbyta jeszcze w czasie studiów, w 1842 r. wniosła w twórczość malarza liczne inspiracje. Życie włoskiego ludu osadzone w sielankowym pejzażu to motywy często występujące w pracach artysty, między innymi w obrazie Kochankowie z Sorrento -  scena rozgrywająca się na tle południowowłoskiego krajobrazu, z widokiem na Wezuwiusz. Uzupełnienie przeglądu malarstwa artysty jest przykładem realizacji, która świadczy o inspiracji autora nurtem nazarenizmu, czyli włoskimi widokami i malowniczością postaci z ludu. Artysta podejmował też tematykę historyczną, nawiązującą do dziejów Polski, przykład stanowi obraz Wanda. Malarz wykonał również realizacje do bydgoskiego kościoła pojezuickiego: przeznaczony do ołtarza głównego obraz Św. Ignacy Loyola (obecnie zdobi prezbiterium świątyni oo. jezuitów w Jastrzębiej Górze) oraz  Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny (dziś obraz ten można oglądać w ołtarzu głównym kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy).

Spójność prac artysty uzmysławia artystyczną drogę twórcy. Celem bydgoskiego muzeum jest zgromadzenie możliwie jak najpełniejszego zbioru dzieł Piotrowskiego, co z pewnością uchroni je przed rozproszeniem, a kolekcja będzie tym bardziej wyjątkowa.  Podjęty zakup w pewnym stopniu rekompensuje stratę dwóch prac autora z okresu „włoskiego”, a mianowicie Mnisi pod Neapolem i Niebieska grota Capri, którą  bydgoskie muzeum poniosło w czasie II wojny światowej. Obraz Kochankowie z Sorrento włączono do bydgoskiej kolekcji w roku jubileuszu 205. rocznicy urodzin artysty.

Najnowszy nabytek muzealny to okazja nie tylko do podpatrzenia malarskości  kochanków zaprezentowanych na płótnie, ale także do poznania twórczości utalentowanego artysty urodzonego w Bydgoszczy.

Maksymilian Antoni Piotrowski (8 czerwca 1813 r. Bydgoszcz - 29 listopada 1875 r. Królewiec) - malarz, rysownik, pedagog. Od 1833 r. studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, m.in. u W. Hensla. Naukę uzupełniał w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. W latach 1842-1843 odbył podróż artystyczną do Włoch. W 1844 r. osiadł w Berlinie. Okres Wojny Ludów spędził w Berlinie, Bydgoszczy i Poznaniu, prowadząc działalność patriotyczną. W 1849 r. został powołany na profesora Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu. Współtworzył dekorację plafonu w królewskiej poczekalni dworca w Królewcu oraz polichromie w auli uniwersytetu królewieckiego, przygotowane razem z L. Rosenfelderem i G. Gräfem. Zgodnie ze swoją wolą po śmierci pochowany został na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

MARIAMARIA

1 0

Dobra wiadomość. Czekam na muzeum na Gdańskiej.
13:22, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone