Zamknij

Jubileuszowy koncert "Ziemi Bydgoskiej" w Operze Nova

16:54, 16.12.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” świętuje 60-lecie. W sobotę w Filharmonii Pomorskiej, a dzisiaj w Operze Nova odbyły się jubileuszowe koncerty. Wypełniona po brzegi widownia bydgoskiej opery oklaskiwała 180 osób śpiewających i tańczących członków zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” został utworzony w 1958 r. w oparciu o istniejący przy Filharmonii Pomorskiej Chór Chłopięcy. Do młodych śpiewaków dokooptowano orkiestrę i balet, tworząc w ten sposób zrąb zespołu tanecznego. W początkowym okresie repertuar zespołu bazował wyłącznie na folklorze Kujaw, Krajny, Pałuk, Kaszub i Kociewia. Potem włączono pieśni i tańce pochodzące z innych stron Polski, a także muzykę ludową innych narodów. Począwszy od lat 60. zespół wyjeżdżał regularnie na tournée zagraniczne. Zaliczył ważniejsze przeglądy folklorystyczne w niemal całej Europie. Występował m.in. w Monako, parlamencie duńskim w Kopenhadze, Brazylii, Stanach zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Francji, na Litwie, a nawet na Antypodach. Jego spektakle transmitowały stacje telewizyjne takie jak: TVP, TV Polonia i RAI. Od lat 90. współpracuje z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy.

„Ziemia Bydgoska” jest jedną z najaktywniejszych grup amatorskich, która jako jedna z niewielu kultywuje piękno kultury ludowej i narodowej. Dzisiaj w jubileuszowym koncercie z udziałem kapeli, chóru i tancerzy - dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod okiem Elżbiety Kornaszewskiej-Rogackiej, prezes Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" na estradzie bydgoskiej opery zaprezentowało się 180 członków zespołu.

Z gratulacjami i życzeniami na koncert przybyli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Były medale i nagrody, a od publiczności brawa i bisy.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone