Zamknij

Wojciech Banach i trudna miłość do Ojczyzny

21:13, 06.01.2019 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Podczas pierwszego tegorocznego spotkania w Galerii Autorskiej przy ul. Chocimskiej odbyła się promocja książki „Plac Piastowski”  Wojciecha Banacha połączona z wystawą archiwalnych pocztówek  z kolekcji jej autora.

Okrągłe liczby pojawiły się podczas prezentowania przez gospodarza spotkania bohatera wieczoru, który nie bez przyczyny został nazwany poetą z pasją kolekcjonerską. O wieku Wojciecha Banacha mowy nie było (65 lat to w dzisiejszych czasach nie jest wielkie osiągnięcie), ale Jacek Soliński zdradził, że zbiór wierszy „Plac Piastowski” to dziesiąta książka Wojtka, której wydawcą jest Galeria Autorska.

Poza tym w rocznicę stulecia Niepodległej udało się Jankowi Kaji  i Jackowi Solińskiemu namówić autora wierszy, żeby ilustrację tomu stanowiły archiwalne pocztówki, które od kilkudziesięciu lat zbiera Wojciech Banach.

- Tak powstał przekaz, który jest dialogiem dwóch epok - opisał finalny efekt gospodarz spotkania. - A równocześnie zaproszeniem do refleksji nad rozumieniem patriotyzmu.  

Jarosław Jakubowski napisał w posłowiu „Placu Piastowskiego”: „Tom Wojciecha Banacha nazwać możemy wyborem poezji patriotycznej, bo o miłość do Ojczyzny w niej chodzi, miłość trudną, niewdzięczną, często zaprawioną ironią.”

Wybrane wiersze odczytywali na zmianę Roma Warmus, Mieczysław Franaszek i Wojciech Banach, a jeden z wierszy został przez Romę Warmus  odśpiewany.

Pierwsze tegoroczne spotkanie w piwnicznej galerii rozpoczęło  jubileuszowy 40. rok działalności Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego.

(Ewa Starosta)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Tg umkTg umk

2 0

Jak widzę nazwisko Jakubowski to mdli mnie.
Hejter pisowski.
23:15, 14.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone