Zamknij

Koncert w Filharmonii Pomorskiej z klarnetem w roli głównej. Mamy zaproszenie

21:43, 04.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Fot. Jacek Nowacki

W piątek, 8 lutego, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert pt. "Klarnet w roli głównej" z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w roli głównej.

Klarnet był ponoć ulubionym instrumentem Webera. Dwa koncerty na ten instrument powstały na zamówienie króla Bawarii w 1811 r. podczas pobytu kompozytora w Monachium, a napisał je dla wirtuoza Heinricha Josepha Bärmanna. II Koncert  Es-dur, jaki usłyszymy, wyróżnia „bogactwo inwencji”, zaś finał dzieła to efektowne i znane Rondo w rytmie poloneza (Alla polacca). Popisowe partie solowe zagra Przemysław Buczek, kierownik grupy klarnetów Orkiestry Symfonicznej FP. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie Andrzeja Dudzińskiego, u którego kontynuował  naukę w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uzyskując w 2008 dyplom z wyróżnieniem.

Bruckner pisząc IX Symfonię d-moll, mierzył się już z poważną chorobą, z którą niestety przegrał. W chwili śmierci pozostawił ostatnią część dzieła niekompletną. Głęboko wierzący kompozytor poświęcił  je „ukochanemu Bogu”. Symfonia miała swoją premierę w Wiedniu w 1903 r.  i postrzegana jest jako  pionierskie dzieło modernizmu.  W Symfonii, co było od początku intencją kompozytora, arcypiękne i wzruszające jest zwłaszcza Adagio, „łabędzi śpiew” umierającego Brucknera czy, jak sam  je określił, „pożegnanie z życiem”.

Przed orkiestrą stanie Raoul Grüneis. Studiował na Universität der Künste w Berlinie. Pod wpływem zajęć u Witolda Szalonka – wybitnego, polskiego kompozytora, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej – głównym punktem jego repertuaru staje się francuski modernizm. Kolejną domeną dyrygenta są dzieła Wagnera. Po angażach w teatrach we Freiburgu i Mannheim został pierwszym dyrygentem w teatrach w Oldenburgu i Darmstadt oraz dyrektorem muzycznym w Ratyzbonie. Od 2010 r. współpracował jako dyrektor muzyczny z Operą Narodową w Stambule, gdzie dyrygował głównie dziełami z repertuaru niemieckiego. Często bywa zapraszany do Wenezueli, gdzie w ciągu ostatniej dekady dyrygował już wszystkimi znaczącymi orkiestrami.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Raoul Grüneis dyrygent
Przemysław Buczek klarnet

Carl Maria von Weber (1786-1826) – II Koncert klarnetowy Es-dur op. 74
Anton Bruckner (1824-1896) – Symfonia d-moll nr 9

Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Który z kompozytorów dzieł piątkowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej pełnił ponad 200 lat temu  funkcję kierownika muzycznego opery we Wrocławiu? Spośród nadesłanych trafnych odpowiedzi wylosujemy jedną, a jej autora o wygranej i o sposobie odbioru nagrody poinformujemy mailem pół godziny później. Konkurs trwa do środy, 6 lutego, do godz. 14.UWAGA! W treści maila należy także zawrzeć następującą formułę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby konkursu". Administratorem danych osobowych jest Info-Net24, sp. z o.o.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone