Zamknij

Najsłynniejsze kompozycje Krzysztofa Komedy w filharmonii. Mamy zaproszenie

12:56, 23.02.2019 | i
Skomentuj
REKLAMA

W środę, 27 lutego, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej najbardziej znane kompozycje Krzysztofa Komedy usłyszymy w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew), Roberta Majewskiego (trąbka, flugelhorn), Andrzej Jagodziński Trio i Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis.

2019 został ogłoszony przez organizację UNESCO Rokiem Komedy. W kwietniu 2019 przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – wybitnego polskiego kompozytora, twórcy muzyki do wielu filmów i niekwestionowanego prekursora jazzu. Jego twórczość pozostaje niezmiennie żywa – zachwyca kolejne pokolenia, inspiruje artystów. Andrzej Jagodziński, znakomity pianista i aranżer,  podjął się niezwykłego zadania – zaaranżowania na nowo utworów Komedy. Do współpracy zaprosił najlepszych artystów polskiej i światowej sceny jazzowej: Roberta Majewskiego, Adama Cegielskiego oraz Czesława Bartkowskiego, który przez dwa lata grał w formacji Komedy, i znakomitą wokalistkę jazzową Agnieszkę Wilczyńską. Jazzmani wraz z bydgoskimi kameralistami zaprezentują najbardziej znane kompozycje Krzysztofa Komedy.

Krzysztof Komeda właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27.04.1931 w Poznaniu, zm. 23.04.1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Wielką karierę Komedy zapoczątkował występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku wraz z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Napisał muzykę do 65 filmów,  w tym do oscarowego „Dziecka Rosemary”, za który był nominowany do Złotych Globów. Jego muzyka była chłodna i nowoczesna, ale biło z niej gorące serce. „To był kompozytor muzyki filmowej par excellence. Nadał wartość moim filmom. Byłyby nieważne bez jego muzyki. On był wielki” – mówił Roman Polański. Komeda był autorem ścieżek dźwiękowych do kilkunastu produkcji krótkometrażowych i animowanych; współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Kondratiukiem, Mirosławem Kijowiczem czy Edwardem Etlerem. W latach 1960-1968 skomponował muzykę do prawie trzydziestu dzieł fabularnych. W latach 1962-1968 ukazało się dziewięć płyt z muzyką Komedy. Artysta jest bohaterem filmów dokumentalnych: „Komeda” (1974), „Czas Komedy” (1994), „Wybrańcy bogów umierają młodo” (1999), „Krzysztof Komeda – zaduszki jazzowe” (2004).

ROK KRZYSZTOFA KOMEDY

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Agnieszka Wilczyńska śpiew
Robert Majewski trąbka, flugelhorn
Andrzej Jagodziński Trio:
Andrzej Jagodziński fortepian
Czesław Bartkowski perkusja
Adam Cegielski kontrabas

W teatrzyku twej młodości (K. Komeda, W. Młynarski)
Svantetic (K. Komeda)
Bossa nova nr 1 (K. Komeda)
Samotne wyspy serc (K. Komeda, W. Młynarski)
Rosemary’s Baby (K. Komeda, W. Młynarski)
Do widzenia, do jutra ( K. Komeda, W. Młynarski)
Nie jest źle (K. Komeda, A .Osiecka)
Forth (K. Komeda)
Szara kolęda ( K. Komeda, W. Młynarski)

Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Do którego filmu muzykę skomponowaną przez Krzysztofa Komedę można uznać za najbardziej fascynującą? Spośród nadesłanych odpowiedzi wybierzemy jedną, naszym zdaniem, najbardziej błyskotliwą. Jej autora o wygranej i o sposobie odbioru nagrody poinformujemy mailem pół godziny później. Konkurs trwa do poniedziałku, 25 lutego, do godz. 14.UWAGA! W treści maila należy także zawrzeć następującą formułę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby konkursu". Administratorem danych osobowych jest Info-Net24, sp. z o.o.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz