Zamknij

"Opowieści dwóch światów" na wystawie w BCS

08:26, 02.03.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Łukasz Antczak

W piątek, 1 marca, w Bydgoskim Centrum Sztuki przy ul. Jagiellońskiej 47 odbył się wernisaż wystawy "Opowieści dwóch światów" Marcina Myśliwca i Piotra Worońca.

Ekspresyjne rzeźby z drewna prowadzą nas przez dwa światy. Pomimo indywidualizmu w podejściu do rzeźby i wybieranych tematów, w pracach Marcina Myśliwca i Piotra Worońca widzimy pierwiastek wspólny. Dzieje się tak dzięki spotkaniu, jakiego doświadczyli na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, i przyjaźni trwającej od ponad dziesięciu lat. Piotr pokazał Marcinowi nowe rzeźbiarskie szlaki w drewnie, a potem zaprosił go do wspólnej pracy przy Exodusie i na kolejne plenery rzeźbiarskie realizowane przy ULRA. 

Marcin Myśliwiec inspiruje się motywami rodem ze średniowiecznych bestiariuszy, w jego pracach obecny jest symbolizm i melancholia. Ważnym dla niego twórcą jest Francisco Goya, którego prace są swoistym oknem na świat nadprzyrodzony. 

Piotr Woroniec odwołuje się do codzienności i sztuki ludowej, w alegoryczny sposób przekazuje ważne treści. Bliska jest mu twórczość Antoniego Rząsy, Władysława Hasiora czy Tadeusza Kantora. 

Dla obu artystów ogromną rolę w procesie twórczym odgrywa muzyka. Ich rzeźby mają w sobie jakiś rodzaj patyny, zapisanej historii, pochodzącej z wyobraźni lub z własnych doświadczeń. Mimo pewnego uproszczenia formalnego, są pełne życia i ekspresji. To realne postaci zamieszkujące równoległe światy.

(Anna Sołtysik)

MARCIN MYŚLIWIEC - Urodzony w Jaśle w 1983 roku. Studiował na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku grafika, dyplom zdobył w 2012 roku. Absolwent Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Mielcu. 

PIOTR WORONIEC - Urodzony w Giżycku w 1955 roku. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Mieszka i pracuje w Woli Sękowej na Podkarpaciu. 

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone