Zamknij

"Wszystkie kantaty Bacha" w filharmonii. Mamy zaproszenie

21:39, 05.03.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę, 10 marca, o godz. 17 odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej koncert z cyklu "Wszystkie kantaty Bacha". Muzyczne arcydzieła usłyszymy w wykonaniu Joanny Radziszewskiej-Sojki (sopran), Daniela Rybickiego (flet) i Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod batutą Kaia Bumanna.

W 1708 Bach wstąpił na dwór książęcy w Weimarze jako organista, awansując na koncertmistrza pod koniec 1713. Nowe obowiązki wymagały od niego – co miesiąc - przygotowania i wykonania jednej kantaty kościelnej. Napisał kantaty na wszystkie niedziele i święta w ciągu pięciu lat, niestety – z 300 zostało tylko około 200. Partytura Kantaty nr 199 została odkryta w 1911, jest najwcześniejszą zachowaną kantatą Bacha na głos solowy. W kreacji sopranistki Joanny Radziszewskiej-Sojki usłyszymy popisowe partie, które dla solistki są technicznie bardzo wymagające, zawierają wyzwania, którym nie każda śpiewaczka może sprostać. Treść Kantaty, opierająca się na zbiorze tekstów kantatowych niemieckiego poety i powieściopisarza Georga Christiana Lehmsa (1684 – 1717), to przypowieść o dumnym faryzeuszu i pokornym poborcy podatkowym, jej prawykonanie odbyło się 12 sierpnia 1714.

Ponadto Capella Bydgostienisis zagra wdzięczną Suitę z opery The Fairy Queen (Królowa elfów) Purcella wg Snu nocy letniej Szekspira oraz Bachowską II Suitę orkiestrową h-moll, która kryje tańce dworskie (sarabanda, bourrée, minuet i polonez), i w tym utworze wirtuozowskie partie solowe na flecie wykona Daniel Rybicki.

KONCERT Z CYKLU „WSZYSTKIE KANTATY BACHA”

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Kai Bumann dyrygent
Joanna Radziszewska-Sojka sopran
Daniel Rybicki  flet

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Kantata nr 199 Mein Herze schwimmt im Blut    
Henry Purcell (1659-1695) – Suita The Fairy Queen
Johann Sebastian Bach II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067

Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Czy Johann Sebastian Bach był nadwornym kapelmistrzem i kompozytorem króla polskiego? Spośród nadesłanych trafnych odpowiedzi wylosujemy jedną, a jej autora o wygranej i o sposobie odbioru nagrody poinformujemy mailem pół godziny później. Konkurs trwa do czwartku, 7 marca, do godz. 13. UWAGA! W treści maila należy także zawrzeć następującą formułę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby konkursu". Administratorem danych osobowych jest Info-Net24, sp. z o.o.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone