Zamknij

Arcydzieła Haydna i Brahmsa na 100 lat niepodległości. Mamy zaproszenie

11:45, 09.03.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W piątek, 15 marca, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej w koncercie "100 lat niepodległości" usłyszymy w wykonaniu bydgoskich filharmoników arcydzieła Haydna i Brahmsa.

Koncert rozpocznie się wykonaniem utworu Lamento na obój (1983-84) współczesnej polskiej kompozytorki Joanny Wnuk-Nazarowej, gdzie w roli solisty oboisty wystąpi Mariusz Pędziałek, następnie wirtuoz zaprezentuje bardzo śpiewne partie oboju w Koncercie C-dur Haydna, który został odnaleziony i wydany dopiero w 1926. Na finał zabrzmi I Symfonia  Brahmsa, która obligatoryjnie znajduje się w żelaznym repertuarze niemal wszystkich orkiestr i dyrygentów. Pierwszą część, Allegro, Brahms napisał mając niespełna 30 lat, lecz ukończył symfonię dopiero po 15 latach. E. Hanslick, jeden z najbardziej wpływowych krytyków muzycznych w II połowie XIX w., bliski przyjaciel Brahmsa i propagator jego twórczości, komentując „Pierwszą”, napisał: „Na podstawie tego dzieła – jeżeli już nie wcześniej – musi sobie każdy muzyk uzmysłowić duchowe pokrewieństwo Brahmsa z Beethovenem”.  

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann dyrygent
Mariusz Pędziałek obój
Konrad Mielnik prowadzenie koncertu

Joanna Wnuk-Nazarowa (*1949) – Lamento
Joseph HaydnKoncert obojowy C-dur
Johannes Brahms (1833-1897) – I Symfonia c-moll op. 68

Koncert poprzedzą o godz. 18  Rozmowy o muzyce… z Konradem Mielnikiem.

Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Który z kompozytorów, którego muzyczne dzieło usłyszymy podczas piątkowego koncertu zaliczany jest do trzech klasyków wiedeńskich? Spośród nadesłanych trafnych odpowiedzi wylosujemy jedną, a jej autora o wygranej i o sposobie odbioru nagrody poinformujemy mailem pół godziny później. Konkurs trwa do środy, 13 marca, do godz. 13. UWAGA! W treści maila należy także zawrzeć następującą formułę: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na potrzeby konkursu". Administratorem danych osobowych jest Info-Net24, sp. z o.o.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone