Zamknij

Zostaw swój ślad na wystawie w muzeum. Priscilla Romero w Bydgoszczy

14:06, 31.03.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Priscilla Romero

W kwietniu Bydgoszcz odwiedzi niezwykła artystka - Priscilla Romero. Przyjedzie do nas prosto z Włoch, aby zebrać odciski palców mieszkańców naszego miasta.

Priscilla Romero specjalizuje się w dziedzinie sztuki zwanej  site – specific, czyli tworzeniu dzieł z myślą o ich funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Artystka tworzy unikatowe aranżacje przestrzenne, które stanowią jedność z miejscem, w którym są prezentowane. Priscilla Romero wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii. Umożliwia ona otrzymanie odcisków/odbitek z różnorodnych obiektów,
m.in. z powierzchni skóry, przy zastosowaniu nietoksycznych materiałów, takich jak naturalny hypoalergiczny lateks, lepko-sprężysty płynny silikon i alginian. Spotkania będą okazją do poznania autorki i uczestniczenia w procesie powstawania jej prac. Jednocześnie prowadzić będzie „zbieranie śladów”, czyli naszych własnych odcisków palców. Jesienią odnajdziemy je w przestrzeni ekspozycji, bowiem w październiku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego odbędzie się wystawa prac Priscilli Romero, której częścią stanie się każdy, kto zostawi swój odcisk podczas kwietniowych spotkań. Jesienna ekspozycja z pewnością przybliży aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej, przy zastosowaniu połączenia różnorodnych mediów.    

W autorskiej koncepcji wystawy niezwykle ważne są nawiązania do historii miasta i jego mieszkańców, a inspiracją dla jej powstania stał się wcześniejszy pobyt artystki w Bydgoszczy.

Sama autorka o wystawie mówi tak: „Palcowe archiwum: kronika kondycji ludzkiej - jest tytułem wielkoformatowego muralu, który zostanie skomponowany z tysięcy odcisków palców osób w każdym wieku i każdej płci. Aby zebrać odciski, musimy odlać możliwie jak największą liczbę palców, używając płynnego lateksu do stworzenia form, które staną się częścią dzieła jako matryce graficzne oraz jako część instalacji rzeźbiarskiej. Linie papilarne pojawiają się od pierwszych tygodni ciąży i kształtują się przez całe życie. Pamiętnik naszej egzystencji jest graficznie wdrukowany w skórę. Jako artystka marzę o świecie, w którym każdy jest ceniony niezależnie od różnic, jakie nas dzielą. Wszyscy dostrajają się do wyjątkowej, ale wspólnej kondycji ludzkiej”.

W kwietniu z Priscillą Romero będziemy mieli okazję spotkać się trzykrotnie. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godzinie 11:00 w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6. Spotkanie jest odpłatne, jego koszt to symboliczna złotówka.               
Tego samego dnia, o godzinie 16:30, również w Centrum Edukacji Muzealnej, odbędą się zajęcia rewalidacyjne dla osób z zespołem Downa w ramach cyklu „dziecięce Graffiti”. Trzecie spotkanie odbędzie się 7 kwietnia 2019 r. o godzinie 11:00 w ramach wernisażu wystawy „Wymarzone Muzeum” w Zbiorach Archeologicznych przy ul. Mennica 2 (wstęp wolny). Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję uczestniczyć w etiudzie Karoliny Suchodolskiej „Halo, czy to Muzeum?”, a następnie w Centrum Edukacji Muzealnej spotkamy się z Priscillą Romero i wspólnie wykonamy silikonowe odlewy palców.

Priscilla Romero jest Kostarykanką, adiunktem Uniwersytetu Narodowego, Szkoły Sztuki i Komunikacji Wizualnej Wydziału Grafiki i Rysunku w Kostaryce. Artystka obecnie pracuje nad rozprawą doktorską w dziedzinie sztuki zatytułowaną Produkcja i badanie na Politechnice w Walencji.

Fot. Priscilla Romero - Realizacja graficzna

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone