Zamknij
REKLAMA

Rzeka Muzyki 2019. Wiadomo już, kto wystąpi w koncertach nad Brdą

20:35, 27.05.2019 | i
Skomentuj Fot. (jn)
REKLAMA

Tulia, Janusz Radek, Mitch&Mitch, Jacek Bończyk, The Whoop Group czy Meccore String Quartet – to artyści, którzy wystąpią w amfiteatrze przy Operze Nova w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Wstęp wolny. 

 

To już będzie szósta edycja Rzeki Muzyki.  Tegoroczny repertuar Rzeki Muzyki  jest różnorodny – posłuchać będzie można muzyki klasycznej, jazzu, a także alternatywnych brzmień czy poezji śpiewanej.

 

Te zespoły i ci artyści zaprezentują się bydgoskiej publiczności.

Tulia

Muzyczny cykl zainauguruje koncert Tulii, który odbędzie się 7 lipca. Ten żeński kwartet wokalny to fenomen ostatnich lat polskiej sceny muzycznej. Zespół aranżuje w niezwykle oryginalny sposób piosenki zarówno polskie, jak i zagraniczne. To m. in. covery utworów takich wykonawców jak Dawid Podsiadło, Robert Gawliński, Grzegorz Ciechowski, Agnieszka Chylińska, Ania Dąbrowska, Goran Bregović & Kayah oraz Seweryn Krajewski. Podczas koncertu w Bydgoszczy, wokalistkom towarzyszyć będzie pięcioosobowy zespół instrumentalistów, a usłyszymy m.in. piosenki: "Nieznajomy", "Nie pytaj o Polskę", "Kiedy powiem sobie dość", "Krakowski Spleen", "Nigdy więcej nie tańcz ze mną", "Enjoy The Silence", "Nothing Elsę Matters".

Dawid Lubowicz Quartet

14 lipca na Rzece Muzyki wystąpi Dawid Lubowicz Quartet, prawdziwa gratka dla miłośników jazzu. Na koncercie zaprezentowany zostanie materiał z płyty "Inside" nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii jazzowy album roku. Dawid Lubowicz uznawany jest za jednego z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, który już wcześniej zdobywał Fryderyki, Mateusze Trójki, Złote Gęśle czy wysokie pozycje w ankietach magazynów jazzowych. Jest artystą, którego styl gry i charakter improwizacji to pochodna wielu różnych gatunków muzyki. Lubowicz zaprosił do projektu "Inside" wybitnych polskich muzyków: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żytę (perkusja).

Jacek Bończyk

Na tegorocznej Rzece Muzyki usłyszymy też piosenki Wojciecha Młynarskiego w doskonałej aranżacji Jacka Bończyka. Ten ceniony aktor jest laureatem Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 r., a także piosenkarzem, autorem tekstów, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych.  Ma w swoim dorobku dziesiątki ról w spektaklach teatralnych, m. in. w takich tytułach jak: "Cabaret", "Skrzypek na dachu", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Sztukmistrz z Lublina", "Chicago", "Tuwim dla dorosłych", "Klatka Wariatek", a także role w filmach i serialach telewizyjnych. Podczas recitalu w Bydgoszczy widzowie usłyszą m. in.  piosenki "W co się bawić", "Nie ma jak u mamy", "Jesteśmy na wczasach" czy "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę".

The Whoop Group i stypendyści Miasta Bydgoszczy

Na scenie przy Operze Nova pojawi się także zespół The Whoop Group. To młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół składający się z utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej zaaranżowanej na saksofonowy kwartet. Każdy z członków zespołu jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Są także wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. W lipcu 2018 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Crimes”, za którą zostali nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku.

28 lipca usłyszymy także koncerty stypendystów Miasta Bydgoszczy: wiolonczelistów Emiliana Rosiaka i Antoniego Majewskiego. Ten pierwszy studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Bauera, dr. Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz. Obecnie jest beneficjentem programu Erasmus+ w Hochschule fur Musik und Theater Rostock w klasie prof. Daniela Paulicha. Dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Emilian Rosiak występował w wielu krajach Europy, grając recitale jako solista i kameralista.

Antoni Majewski jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i as. Rafała Kwiatkowskiego. Swój warsztat kształcił pod okiem takich osobowości jak m. in.: prof. Jens-Peter Maintz, prof. Tomasz Strahl, prof. Kazimierz Michalik, prof. Reinhard Latzko, prof. Alexander Gebert, dr Tomasz Lisiecki, prof. Zdzisław Łapiński, prof. Stanisław Firlej, prof. Robert Nagy, prof. Gotthard Popp, Erie Villeminey czy prof. Danjulo Ishizaka. Jest laureatem wielu konkursów wiolonczelowych. 

Mitch&Mitch

Podczas pierwszego sierpniowego koncertu przed bydgoszczanami zaprezentuje się zespół Mitch&Mitch. Energia, poczucie humoru, oryginalne kompozycje i wspaniałe instrumentarium sprawiają, że ich koncerty to prawdziwa muzyczna uczta. Grają połączenie rocka alternatywnego z elementami bluesa i popu. Wydali 7 albumów nagrywanych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, a nawet jako orkiestra i chór. Współpracowali z najlepszymi artystami krajowymi i zagranicznymi. Występowali w wielkich halach, na festiwalach oraz małych klubach i lokalach, z takim samym zaangażowaniem, hipnotyzując swoją publiczność. Dziś Mitch&Mitch to dziewięcioosobowa orkiestra, powiększona o sekcję dętą i wibrafon, a ich występy to prawdziwy wulkan energii i brzmienia.

Meccore String Quartet

11 sierpnia będzie okazja posłuchać Meccore String Quartet w koncercie "Od Haydna do Griega". Uznawany za jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, w 2011 roku otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej za "innowacyjne podejście do muzyki i łamanie muzycznych stereotypów". W 2013 r. wydali swój debiutancki album z kwartetami smyczkowymi Mozarta i Beethovena, ale szczególne uznanie przyniosła im płyta "Szymanowski & Debussy", dająca zespołowi dwie nominacje do nagrody Fryderyki 2016 w kategorii album roku - muzyka kameralna, oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej. Podczas koncertu usłyszymy m.in.: Kwartet smyczkowy D-dur op. 20 nr 4 J.Haydna i Kwartet smyczkowy nr 1 g - moll op. 27 E.Griega

Janusz Szrom w hołdzie Komedzie

Przed publicznością zaprezentuje się także Janusz Szrom (18 sierpnia) z koncertem "Krzysztof Komeda - Song Book". Szrom jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, twórcą pierwszego opracowania nutowego wszystkich utworów wokalnych Komedy. Na polskiej scenie jazzowej obecny od 1994 roku. Laureat Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting "Złota Tarka" w Iławie. Wielokrotnie uznany za Jazzowego Wokalistę Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009- 2014. Januszowi Szromowi towarzyszą znakomici muzycy, od lat wspólnie występujący i współtworzący wiele projektów muzycznych.

Janusz Radek

Na zakończenie tegorocznej edycji Rzeki Muzyki wystąpi Janusz Radek. To charyzmatyczny wokalista i aktor, który w swoim dorobku ma role w spektaklach muzycznych, m.in: "Gorączka" i "Opera za trzy grosze" (Teatr Muzyczny we Wrocławiu), "Jerry Springer - The Opera" (Teatr Muzyczny Capitol), "Jesus Christ Superstar" (za rolę Judasza dostał Złotą Maskę). Jest laureatem Grand Prix XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także I nagrody XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Artysta ma w dorobku kilka solowych albumów, które otrzymały status Złotej Płyty, m.in. "Królowa Nocy", "Dziękuję za Miłość", "Dziwny jest ten świat - opowieść Niemenem". Płyta "Serwus Madonna" przyniosła Januszowi Radkowi nominację do Fryderyków w kategorii wokalista i płyta poetycka. Koncert, na który składają się wiersze słynnej polskiej poetki Haliny Poświatowskiej, wyróżnia się wyjątkowo magicznym i jedynym w swoim rodzaju klimatem.

Rzeka Muzyki 2019, amfiteatr przy Operze Nova, zawsze o godz. 19.00

7 lipca – TULIA, „Tulia”

14 lipca - DAWID LUBOWICZ QUARTET, „Inside”

21 lipca – JACEK BOŃCZYK, „Absolutnie…czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”

28 lipca - THE WHOOP GROUP, "Crimes". A także występ stypendystów Miasta Bydgoszczy – Emilian Rosiak i Antoni Majewski

4 sierpnia – MITCH&MITCH, „W mitchowskim stylu”

11 sierpnia - MECCORE STRING OUARTET. "Od Haydna do Griega"

18 sierpnia – JANUSZ SZRON, „Krzysztof Komeda – Song Book”

25 sierpnia – JANUSZ RADEK, „Poświatowska/Radek”

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Brawo!Brawo!

2 3

Kolejne ciekawe imprezy w naszej Królewskiej Bydgoszczy. 17:59, 29.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sekestsekest

0 0

Wszystko na ten temat - goingapp.pl/kayahibregovic
Jesień dalej zapowiada się ciekawa, koncertów ma być sporo, wszystko poszło w dobrym kierunku.
Jak na razie trudno przewidzieć, co będzie się działo, ale zanosi się na mocne koncertowanie. Już lato było super - oby to się utrzymało!
08:53, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%