Zamknij
REKLAMA

Wycieczka "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami" w sobotę

15:27, 30.06.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Płaskorzeźba Starego Miasta lokacyjnego stojąca przed spichrzami. Autor: Pit1233 /z: Wikipedia/

W  najbliższą sobotę, 6 lipca, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza na pierwszą tegoroczną wycieczkę z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Na uczestników czeka moc  atrakcji.

Wycieczkę otworzy prezentacja filmu o Zachodniej Pierzei Starego Rynku (autor: Aleksander Czepek, teksty: Sebastian Malinowski i Andrzej Adamski, muzyka: Waldemar Dziok - bydgoszczanin mieszkający w Finlandii, efekty akustyczne - Zdzisław Pająk).  Potem, związku  z ogromnym zainteresowaniem odbudową Zachodniej Pierzei Starego Miasta arcyciekawa prezentacji historyka sztuki dr Andrzeja  Kusztelskiego  z  Polskiej Akademii Nauk. Dr Kusztelski przedstawił dzieje  pierzei, jej twórców i walory architektoniczne w oparciu o nieznane dotąd  fakty.  Po prezentacji spacer po Starym Rynku poprowadzi znany bydgoski archeolog Robert Grochowski, który wskaże miejsce lokalizacji, rozplanowania, budowy oraz opowie o detalach architektonicznych pierzei zburzonej przez Niemców. Wszystko oparte o  bardzo dobrze zachowane dokumenty m.in.  z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Kolejnym etapem wycieczki będzie  miniatura piastowskiego Zamku Bydgoskiego, zbudowanego przez króla Kazimierza III Wielkiego oraz  relikty tej budowli. Robert Grochowski, reprezentujący Fundację Zamku Bydgoskiego, w rejonie ulic: Przy Zamczysku i Grodzkiej, opowie historię bydgoskiej warowni. Archeolog w  oparciu o dotychczasowe badania wskaże, gdzie naprawdę  zamek był zlokalizowany.

Szczególną atrakcją będzie przedstawienie rekwizytów zamkowego wyposażenia, w tym pierwsza prezentacja polskiego miecza rycerskiego znalezionego  w fosie zamkowej. Jest to miecz z 1409 roku, który  był na wyposażeniu wojsk króla Władysława Jagiełły, zdobywających Zamek  Bydgoski oraz w bitwie pod Grunwaldem. Przekaz zostanie wzbogacony występem rycerzy w zbrojach i oporządzeniu z grupy rekonstrukcji historycznej  Fundacji Zamku Bydgoskiego. 

Wycieczka  odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 lipca. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują  osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 lub telefoniczne: 52-322-51-96. Podczas zapisów organizatorzy poinformują o miejscu i godzinie zbiórki. Zapisy przyjmowane są do piątku włącznie  w godzinach 9.00-15.00.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MZMZ

1 0

Z opisu to zamiast wycieczki w miejsca ogólnie niedostępne wyłania się spacer inspirowany kultem odbudowy zachodniej pierzei. 17:15, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tu je bykTu je byk

1 0

Potem, związku z ogromnym 22:09, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone