Zamknij

Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia przed filharmonią

21:08, 10.07.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę, 14 lipca, odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem wydarzenia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W niedzielę od 16:30 na placu przed Filharmonią Pomorską (ul. Andrzeja Szwalbego 6) będzie wyjątkowa okazja obejrzenia wybranych dzieł filmowych, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Na pierwszy ogień – o godz. 16:30 – projekcja filmu dokumentalnego „Siedem kobiet w różnym wieku” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, następnie zobaczymy „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego. Po krótkiej przerwie – o godz. 18:50 - „Świteź”, a tuż po filmie o godz. 19:15 odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji - Kamilem Polakiem. W spotkaniu wezmą udział również: krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz odtwórca jednej z głównych ról w kolejnym z pokazywanych filmów - Zygmunt Malanowicz. O godz. 20.15 obejrzymy „Nóż w wodzie” w reż. Romana Polańskiego.

Podczas wydarzenia przewidziane są konkursy oraz inne atrakcje. Wstęp jest bezpłatny. Ideą organizacji pokazu jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Niedziela, 14 lipca, plac przed Filharmonią Pomorską

  • 16.30 - „Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski
  • „Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski
  • 18.50 - „Świteź”, reż. Kamil Polak
  • 19.15 - Spotkanie z Zygmuntem Malanowiczem, Kamilem Polakiem i Łukaszem Maciejewskim
  • 20.15 - „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański

 

„Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski, (1978), 15 min.

Krótkometrażowy film dokumentalny przedstawia subtelne portrety siedmiu baletnic, od małej dziewczynki po doświadczoną instruktorkę.

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski, (1975), 98 min.

Ekranizacja głośnej przed wojną powieści „Zaklęte rewiry” Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu „Pacyfik”. Wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery okupione jest licznymi upokorzeniami. Jest to studium środowiska podporządkowanego ścisłym rygorom, rządzonego wilczymi prawami.

„Świteź”, reż. Kamil Polak, (2010), 21 min.

Adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza noszącej ten sam tytuł. Przedstawia historię tajemniczego jeziora, na dnie którego znajduje się zaklęte średniowieczne miasto.

„Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, (1962), 101 min.

Debiut fabularny Romana Polańskiego, pierwszy polski film nominowany do Oscara. Po premierze w 1962 roku obraz wywołał skrajnie przeciwne reakcje.

Podczas podróży nad jezioro małżeństwo spotyka młodego człowieka, który daje się namówić, by przyłączyć się do nich i wypłynąć wspólnie jachtem na jezioro. W trakcie rejsu z każdą godziną zaczyna narastać konflikt między mężczyznami.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).

REKLAMA
(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone