Zamknij

Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero

13:12, 06.11.2019 | i
Skomentuj Materiały Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
REKLAMA

W czwartek, 7 listopada, o godz. 18 w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 3 odbędzie się wernisaż wystawy "Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero – Laureatki MTG Kraków 2018".

Priscilla Romero to ubiegłoroczna laureatka Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Za zwycięstwo w tym konkursie otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leona Wyczółkowskiego przyznawaną uczestnikowi wystawy konkursowej. Wygraną jest wystawa monograficzna z katalogiem, przygotowana w muzeum. Jej celem jest uhonorowanie pamięci patrona bydgoskiego muzeum – Leona Wyczółkowskiego.

Artystka jest Kostarykanką, adiunktem na Wydziale Grafiki i Rysunku Szkoły Sztuki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Narodowym w Kostaryce.  Artystka swobodnie porusza się w dziedzinie site-specific, tworząc unikatowe obiekty i instalacje graficzne – aranżacje przestrzenne, stanowiące jedność z miejscem, w którym są prezentowane. Za każdym razem tworzy bogatą, metaforyczną sieć kontekstów. W pracy twórczej Priscilla Romero wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii, z płynnego lateksu wykonując odlewy, będące zarówno „graficznymi obiektami”.

Inspiracją dla koncepcji wystawy  były dwa pobyty artystki w Bydgoszczy – w 2018 roku, bezpośrednio po otrzymaniu nagrody oraz wiosną 2019 roku, kiedy uczestniczyła w warsztatach połączonych ze zbieraniem materiałów – odcisków/odlewów części ciał lub elementów konstrukcji budynków, które włączone zostaną do ekspozycji.

Na bydgoską ekspozycję złoży się kilkanaście rozbudowanych obiektów i instalacji graficznych, w większości złożonych z kilkuset lub kilku tysięcy samodzielnych elementów graficznych – niewielkich odbitek na papierze i bibułce, złoconych odlewów gipsowych, lateksowych form matrycowych. Wśród tych prac nie zabraknie Dotyku Midasa, nagrodzonego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Prezentowane też będzie Cyfrowe archiwum, które tworzy 3200 odbitek z lateksowych odlewów palców.

Wystawa przybliży aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej łączącej różnorodne media, często eksperymentującej i przekraczającej obszary tradycyjnego obrazowania graficznego. Bydgoskiej ekspozycji będzie towarzyszyło wydawnictwo z ilustrowanym katalogiem prezentowanych obiektów, spotkanie graficzne oraz program edukacyjny z warsztatami.

-----------

Wydarzenia towarzyszące:

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
8 listopada 2019 r., godz. 12.00
Spotkanie graficzne z udziałem Priscilli  Romero  i zaproszonych grafików, reprezentujących różne środowiska graficzne. Tematem spotkania będą aktualne tendencje w grafice światowej. Obowiązuje bilet wstępu.

Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
9 listopada, 2019 r., godz. 12.00
Warsztaty lateksografii, prowadzenie Kajetan Giziński. Obowiązuje bilet wstępu.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz