Zamknij

Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero

13:12, 06.11.2019 | i
Skomentuj
Materiały Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
REKLAMA

W czwartek, 7 listopada, o godz. 18 w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 3 odbędzie się wernisaż wystawy "Ucieleśniona pamięć. Wystawa prac Priscilli Romero – Laureatki MTG Kraków 2018".

Priscilla Romero to ubiegłoroczna laureatka Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Za zwycięstwo w tym konkursie otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leona Wyczółkowskiego przyznawaną uczestnikowi wystawy konkursowej. Wygraną jest wystawa monograficzna z katalogiem, przygotowana w muzeum. Jej celem jest uhonorowanie pamięci patrona bydgoskiego muzeum – Leona Wyczółkowskiego.

Artystka jest Kostarykanką, adiunktem na Wydziale Grafiki i Rysunku Szkoły Sztuki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Narodowym w Kostaryce.  Artystka swobodnie porusza się w dziedzinie site-specific, tworząc unikatowe obiekty i instalacje graficzne – aranżacje przestrzenne, stanowiące jedność z miejscem, w którym są prezentowane. Za każdym razem tworzy bogatą, metaforyczną sieć kontekstów. W pracy twórczej Priscilla Romero wykorzystuje opracowaną przez siebie technikę lateksografii, z płynnego lateksu wykonując odlewy, będące zarówno „graficznymi obiektami”.

Inspiracją dla koncepcji wystawy  były dwa pobyty artystki w Bydgoszczy – w 2018 roku, bezpośrednio po otrzymaniu nagrody oraz wiosną 2019 roku, kiedy uczestniczyła w warsztatach połączonych ze zbieraniem materiałów – odcisków/odlewów części ciał lub elementów konstrukcji budynków, które włączone zostaną do ekspozycji.

Na bydgoską ekspozycję złoży się kilkanaście rozbudowanych obiektów i instalacji graficznych, w większości złożonych z kilkuset lub kilku tysięcy samodzielnych elementów graficznych – niewielkich odbitek na papierze i bibułce, złoconych odlewów gipsowych, lateksowych form matrycowych. Wśród tych prac nie zabraknie Dotyku Midasa, nagrodzonego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie. Prezentowane też będzie Cyfrowe archiwum, które tworzy 3200 odbitek z lateksowych odlewów palców.

Wystawa przybliży aktualne tendencje w światowej grafice artystycznej łączącej różnorodne media, często eksperymentującej i przekraczającej obszary tradycyjnego obrazowania graficznego. Bydgoskiej ekspozycji będzie towarzyszyło wydawnictwo z ilustrowanym katalogiem prezentowanych obiektów, spotkanie graficzne oraz program edukacyjny z warsztatami.

-----------

Wydarzenia towarzyszące:

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
8 listopada 2019 r., godz. 12.00
Spotkanie graficzne z udziałem Priscilli  Romero  i zaproszonych grafików, reprezentujących różne środowiska graficzne. Tematem spotkania będą aktualne tendencje w grafice światowej. Obowiązuje bilet wstępu.

Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6
9 listopada, 2019 r., godz. 12.00
Warsztaty lateksografii, prowadzenie Kajetan Giziński. Obowiązuje bilet wstępu.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz