Zamknij

W Operze Nova premiera: balet „Coppélia” Léo Delibesa

11:11, 07.11.2019 | i
Skomentuj COPPELIA. Marta Kurkowska jako Swanilda i Paweł Nowicki jako Franz. Fot. Andrzej Makowski
REKLAMA

W sobotę, 9 listopada, o godz. w  Operze Nova odbędzie się premiera  baletu „Coppélia” Léo Delibesa. Drugie przedstawienie w niedzielę, 10 listopada, o godz.18.

Opera Nova w Bydgoszczy po raz pierwszy w swej historii sięga po „Coppélię" Léo Delibesa. „Coppélia” będzie pierwszą premierą 63..sezonu artystycznego w bydgoskiej operze.  Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Maciej Figas, który do muzyki Delibesa chętnie powraca. Choreografia jest dziełem Jacka Tyskiego, solisty Polskiego Baletu Narodowego. Artysta znakomicie różnicuje taneczny język w zależności od postaci scenicznej i jej charakteru. Po „Coppelii” realizowanej w technice neoklasycznej  należy spodziewać się niezwykle dynamicznego i ciekawego dramaturgicznie widowiska. Scenografię przygotowuje Olga Skumiał, która doświadczenie zdobywała w teatrach angielskich oraz stołecznym Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (z Jackiem Tyskim realizowała m.in. balet Hamlet). Pełne wdzięku i szyku kostiumy są dziełem firmy SoFancy-Paweł Koncewoj, która doświadczenie baletowe wykorzystuje, projektując stroje dla tancerzy, a dla dopełnienia jedności wizerunku  zatrudniony został stylista fryzur i charakteryzator, Marek Bryczyński.

Balet „Coppélia” Léo Delibesa stał się niezwykle popularny na fali zainteresowania Europejczyków w drugiej połowie XIX w. rozwojem techniki, zwłaszcza mechanicznymi przedmiotami. Wielu ówczesnych literatów (wśród nich Hoffmann) snuło fantastyczne wizje, jak będzie wyglądał świat zaludniony przez zwykłych ludzi i automaty.  „Coppélia" (prapremiera w 1870) odniosła z miejsca wielki sukces i ugruntowała Delibesowi pozycję wśród najlepszych kompozytorów. Poziomem muzycznym dorównuje ona baletom Czajkowskiego  (o sześć lat wyprzedza powstanie „Jeziora łabędziego”). Obaj twórcy podnieśli wartość muzyki baletowej ,która przedtem podporządkowana była bezwzględnie choreografii.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz