Zamknij

„Ten piękny czas – kolędowanie” - otwarcie wystawy w Salonie Hoffman

18:42, 03.12.2019 | i
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 5 grudnia, o godz. 19 w Salonie Hoffman  Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich 6 nastąpi otwarcie wystawy „Ten piękny czas – kolędowanie”. Wstęp wolny.

Czas świąt Bożego Narodzenia i karnawału to najbardziej radosny czas w ludowej obrzędowości. Kolędowanie, do którego przygotowania trwały już w adwencie kończyło się w zapusty. Przybycie kolędników zwiastowało pomyślność i było dobrą wróżbą na nowy rok, dlatego każdy obdarowywał ich w zamian łakociami i drobnymi datkami. Kawalerowie ukryci za przebraniami i maskami śpiewali kolędy, hałasowali, żartowali, popisywali się, trzaskali z batów „na urodzaj”, czasem odgrywali „herody”. W okresie świąt grupie przewodzili gwiazdor niosący piękną gwiazdę betlejemską i śpiewający pastorałki chłopak z szopką. Towarzyszyli im często Herod, diabeł, śmierć, żyd, baba i dziad, zwierzęce maszkary – turoń, koza, koń, miś, bocian. Później pojawiali się Trzej Królowie, muzykanci, małpy i brodacze, żołnierze i policjanci. Każdy region miał oczywiście swoje tradycje kolędowania ale wspólne im było już od czasów przedchrześcijańskich chodzenie po kolędzie i powszechna wesołość. Większość zwyczajów pozostała już tylko wspomnieniem, ale są jeszcze regiony kultywujące stare tradycje. Wśród nich są nasze Kujawy słynące z barwnych i zawadiackich grup zapustnych.

Elementy wyposażenia kolędników, gwiazdy, szopki, turonie, maszkary, kozy oraz zdjęcia archiwalnych i współczesnych grup pozyskane z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku składają się na świąteczną wystawę, którą od 5 grudnia 2019 do 7 lutego 2020 będzie można oglądać w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

Otwarcie wystawy 5 grudnia 2019 o godz. 19.00 uświetni koncert Raffa Quartet. Zespół tworzą absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych skupieni wokół Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy: Filip Lipski (I skrzypce), Justyna Cieślak (II skrzypce), Michał Rak (altówka), Cecylia Stanecka (wiolonczela). Artyści sięgają po dzieła klasyków gatunku, jak i współczesne kompozycje, nieustannie poszukując nowych brzmień i intrygujących interpretacji. Chętnie też wykonują muzykę rozrywkową, gdzie w oparciu o wysublimowane aranżacje, z prostych kompozycji potrafią wydobyć nową jakość i niezwykłą energię.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz