Zamknij

Tworzy się gmach i zespół Teatru Kameralnego. Pierwsza premiera we wrześniu

18:48, 09.01.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

O tegorocznych planach Teatru Kameralnego mówili dzisiaj podczas konferencji prasowej w Operze Nova dyrektor teatru Mariusz Napierała i Arkadiusz Klucznik, konsultant ds. programowych. Pierwszą premierę teatr wystawi już we wrześniu bieżącego roku.

Budynek Teatru Kameralnego rośnie w oczach. Gmach powinien być gotowy w III kwartale br., a z końcem roku planuje się oddać budynek teatrowi wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Pracownicy etatowi teatru tymczasowe lokum znaleźli gościnnie w Centrum Kongresowym Opery Nova. - Pracujemy nad regulaminami, ale już w styczniu ruszy pierwszy projekt edukacyjny „Poczytaj mi”, realizowany wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.  Będzie zachęcał młodego widza nie tylko do czytania książek, ale też do uczestnictwa w życiu teatralnym – powiedział Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego podczas konferencji prasowej w Operze Nova. Obecnie teatr zatrudnia 4 pracowników, ale do końca roku ma ich być już 20. W roku 2021 zatrudnionych ma być od 35 do 40 osób, z czego zespół aktorski tworzyć będzie od 12 do 16 artystów.  W tym roku zatrudnionych zostanie 10 aktorów.

Pierwsza premiera w historii teatru  została zaplanowana pod koniec września tego roku na scenie kameralnej Opery Nova. Będzie to spektakl dla dzieci pt. „Proszę słonia” na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna. Przedstawienie wyreżyseruje Arkadiusz Klucznik, który został konsultantem ds. programowych teatru. 

- Jesteśmy świadkami oryginalnej idei, oryginalnej sytuacji na skalę Polski, a może i na skalę europejską, w której równolegle buduje się budynek teatru i tworzy się zespół teatralny  – mówił Arkadiusz Klucznik. – Mamy się czym chwalić i z czego cieszyć – jesteśmy jedynym teatrem dla dzieci w Polsce, który posiadać będzie sporych rozmiarów obrotową scenę - dodał Klucznik.

Dyrektor teatru Mariusz Napierała przedstawił też nowe logo instytucji. Na konkurs wpłynęło 489 prac, spośród których jury wybrało projekt Piotra Felszyńskiego, grafika i architekta z Krakowa. Nowy znak graficzny będzie wykorzystywany m. in. w materiałach promocyjnych i będzie znakiem identyfikacyjnym instytucji. 

Niezwykle ważnym elementem działalności teatru będzie edukacja teatralna dzieci i młodzieży. - W planach jest m. in. stworzenie Akademii Animacji, zajęć muzycznych, teatralnych i ruchowych, podczas których dzieci przygotowywane będą także do występowania na scenie - mówiła Agnieszka Jagiełło, koordynator pracy artystycznej i specjalista ds. PR.

Pierwszym przejawem artystycznej obecności teatru w Bydgoszczy będzie występ aktorski Tomasza Sapryka, który 18 stycznia o godz. 12.00 na Strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie czytał "Przygody detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.

Fot. Jacek Nowacki

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

JanJan

1 5

A na co mnie to, kiedy na co dzień bredzę w błocie po nieoświetlonej ulicy? 22:34, 09.01.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JanieJanie

6 1

Tobie wystarczy chleb, śledź solony i papier toaletowy. Każdemu wedle potrzeb jego. 22:58, 09.01.2020


czyczy

4 0

te trzy figury a la romb, to wiekopomne dzieło,,konkursu,, a jeśli tak to co toto ma znaczyć i czy jakoś się kojarzy z nowym teatrem ? 02:22, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydziakBydziak

3 0

Już sama czarna fasada będzie kojarzyć się z pokojami zagadek .Z pochwałami poczekajcie to młody krytyczny widz was oceni czy teatr będą odwiedzać.Pewnie będzie mizernie tak jak z czytaniem książek .Same księgarnie nie zachęcają aby tam wejść .W oknach wystawowych i na pierwszym planie najważniejsze książki do zaoferowania to biografie wszelkiej maści ludzi od celebrytów począwszy wszyscy piszą książki. 07:39, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oryginalna ideaoryginalna idea

1 0

kopiuj wklej Teatr Polonia" Pierwsze spektakle graliśmy w spartańskich warunkach,bo teatr dopiero powstawał, w zimnie, na ubitej ziemi,gdzie zamiast podłogi były deski. 08:23, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WisWis

3 0

Fasada ciemna , nieprzyjemna . Ja rozumiem ciemny kolor w części sceny, przeważnie obrzeżach . To związane jest ze światłami.ale na fasadzie budynku? Może coś jeszcze można zmienić ??? 10:52, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone