Zamknij

Wystawa rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego w Bydgoskim Centrum Sztuki

15:32, 26.02.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj

25 lutego w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego nastąpiło otwarcie wystawy rzeźb patrona instytucji. Tym razem pokazano fragment kolekcji rzeźb i archiwaliów związanych z twórczością pomnikową rzeźbiarza.

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) zostawił po sobie ślad w wielu miastach Polski. W Warszawie Hornowskim symbolem jest pomnik Adama Mickiewicza – swoiste art déco wdzierające się w siermiężny klimat socjalizmu Pałacu Kultury Nauki i Sztuki. Rzeźbiarski Białystok to perfekcyjne Praczki – najbardziej charakterystyczny element miejskich Plantów.

W Słupsku Horno-Popławski pozostawił po sobie pomnik Karola Szymanowskiego, a w Bydgoszczy – monument Henryka Sienkiewicza w parku Jana Kochanowskiego oraz pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Na wystawie można zobaczyć film, na którym widać rzeźbiarza w jego bydgoskiej pracowni plenerowej w Ogrodzie Botanicznym UKW. Niestety prace, które zostawił miastu skradziono, czego dowód można zobaczyć na wystawie w postaci pisma ze zgłoszeniem kradzieży na milicję.

Na wernisażu nie mogło zabraknąć Aleksandra Dętkosia - ucznia Horno i wykonawcy jego bydgoskich pomników. Bydgoski rzeźbiarz podzielił się swoimi wspomnieniami pracy z Mistrzem.

Wystawa potrwa do 14 marca. Tego dnia odbędą się również trzecie urodziny BCS, na których pożegnamy wystawę warsztatami rysunku z Agnieszką Markowską.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone