Zamknij

Tak po rozbudowie będzie wyglądać Filharmonia Pomorska. Ogłoszono wyniki konkursu

20:33, 29.05.2020 | i
Skomentuj Źródło: www.filharmonia.bydgoszcz.pl
REKLAMA

W Filharmonii Pomorskiej zostały dzisiaj ogłoszone wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej remontu, przebudowy i rozbudowy Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Do konkursu zostało zaproszonych 8 pracowni architektonicznych z Polski i z zagranicy. Swoje opracowania do konkursu złożyło siedem pracowni. Jury konkursowe pod przewodnictwem Romualda Loeglera przyznało pierwszą nagrodę pracowni: Kozień Architekci s.c. Kraków.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że jury konkursowe przyznało pierwszą nagrodę „za bezsprzecznie najbardziej trafne rozwiązanie zadania projektowego, proponujące kreację osiągającą niezwykle trudną w zadanej lokalizacji równowagę pomiędzy wysoce satysfakcjonującym  spełnieniem wymogów programowych obiektu oraz jego przestrzennym wpisaniem w ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Praca w sposób jednoznaczny zachowuje i podkreśla pozycję istniejącego gmachu Filharmonii Pomorskiej, eksponując go jako dominantę w strukturze otaczającej przestrzeni, co w oczywisty sposób jest oczekiwaniem lokalnej społeczności wiernych melomanów.

Dla osiągnięcia tego zamiaru praca przewidziała oparcie tła dla obecnego gmachu filharmonii na wykształconym wzdłuż północno-zachodniej krawędzi terenu inwestycji ciągu pieszym, utworzonym sekwencją pawilonów i terenów rekreacji, formujących aleję wielkich kompozytorów, rytmizującą ją pomnikami. Całość tej „ściany” placu filharmonijnego spaja zieleń, dla której stworzone konstrukcje ostatecznie formują pierzeję placu.

Wielce udanym zabiegiem jest takie uformowanie funkcji, które zapewniło, że główne wejście do gmachu filharmonii funkcjonujące historycznie nadal nim pozostanie, obsługując całość programu funkcjonalnego – tak istniejącą salę symfoniczną, jak i usytuowaną na głównej osi obiektu w podziemiu, nową salę kameralną. Z punktu widzenia widza ma to kapitalne znaczenie w obiektach tego typu. Sali kameralnej, pomimo ulokowania w podziemiu, niezwykłości dodaje oświetlenie światłem dziennym, pośrednim, sączącym się z przeszkleń w posadzce placu poprzez „lirokształtne” obejście sali. 

Praca rozdysponowała funkcje pomocnicze i serwisowe prawidłowo. Proponuje również rozwiązania proekologiczne, coraz istotniejsze dla funkcjonowania obiektu w nadciągającej przyszłości. Uformowanie wielkiego wyzwania inwestycyjnego z wielką wrażliwością na relacje z otoczeniem i ze zrozumieniem potrzeb człowieka jest miarą znakomitości pracy”.

Źródło: www.filharmonia.bydgoszcz.pl

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

ble bleble ble

5 3

a i tak z,,załączonego materiału,, NIC nie wynika.Wstyd za taką,,informację,,, 22:24, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

redakcja...redakcja...

5 4

tego portalu już dawno zeszła na psy 00:01, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

skawskaw

4 3

Z podanego materiału NIC nie wynika. Czy musieliście aż tak się spieszyć zamiast dać rzetelne plany i wizualizacje? Taka informacja tylko szkodzi projektowi i znakomitej idei. 05:14, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OO

5 1

Taaaa, już widzę jak Całtoruński lub Gliński śpieszą, by dać na to kasę. 05:42, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zdziwionyzdziwiony

2 0

a UTP architekci nie byli zaproszeni co tam b.arch.miasta porabia 12:48, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA