Zamknij

Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała

19:46, 17.06.2020 | i
Skomentuj Widok na klasztor karmelitów w Bydgoszczy (fragment), K. Schulz, pocz. XX w., wł. MOB, fot. W. Woźniak
REKLAMA

20 czerwca Muzeum Okręgowe otwiera swój kolejny oddział na Wyspie Młyńskiej – Zbiory Archeologiczne i zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”, prezentującej historię wielu pokoleń, które budowały potęgę i piękno naszego miasta.

Po okresie zamknięcia spowodowanego epidemią koronawirusa ponownie będzie można odwiedzić budynek Zbiorów Archeologicznych. Choć wstęp na wystawy stałe na razie nie będzie możliwy, to w sobotę, 20 czerwca, o godz. 11.00 w piwnicy budynku udostępniona zostanie wystawa czasowa.

Bydgoszcz przez stulecia swój rozwój zawdzięczała rzece Brdzie. Dogodne położenie stało się źródłem bogacenia nie tylko dla mieszczan zajmujących się handlem, ale pośrednio także dla przedstawicieli innych profesji,  które pokrótce zostały zaprezentowane na ekspozycji. Wiele z tych rzemiosł straciło dziś na znaczeniu, a niektóre odeszły już w zapomnienie. Mimo, że w Bydgoszczy funkcjonowała mennica będąca przez długie lata w XVII wieku jedynym miejscem, gdzie bito pieniądz w dawnej Polsce, to Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała.  Do znaczenia naszego miasta przyczyniła się  praca wielu pokoleń bydgoszczan różnych stanów i profesji.

Wystawa prezentować będzie zabytki z czasów Bydgoszczy staropolskiej (od XV wieku), ale i nowożytnej (aż po początek XX wieku). Pochodzą one głównie z prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach na terenie miasta (rejon wyspy grodowej/zamkowej, katedra) oraz z wcześniejszych z badań na placu Teatralnym, Starym Rynku, a także w obrębie działek miejskich. Na ekspozycji znajdziemy także eksponaty mówiące o życiu codziennym: artefakty ze zbiorów etnograficznych i historycznych MOB, m.in. pamiątki cechowe oraz dokumenty i inkunabuły wypożyczone z Archiwum Państwowego i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Udostępnienie wystawy odbędzie się w okresie Europejskich Dni Archeologii 2020, przypadające na 19-21 czerwca.

Wstęp do muzeum jest możliwy pod pewnymi warunkami. Wszytko to, aby móc zapewnić zwiedzającym jak największe bezpieczeństwo. Muzeum przypomina o maseczkach ochronnych zakrywających nos i usta oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego (2 metry). Przy wejściu do budynku obsługa muzeum wskaże miejsca dezynfekcji rąk, a na życzenie udostępni także jednorazowe rękawiczki.

Na wystawie może znajdować się jednocześnie ograniczona liczba osób. Do zwiedzania muzeum zaprasza gości indywidualnych od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-16.00.

[Zdjęcie w tekście: Klejnot Bractwa Strzeleckiego - "Kur", XVI-XVII w., wł. MOB, fot. W. Woźniak]

Reprezentanci cechów, z teki Jana Matejki, Ubiory w Polsce (fragment), 1875 r.,wł. MOB, fot. W. Woźniak

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz