Zamknij

Kadry z „Wieloryba z Lorino” na moście Staromiejskim

13:26, 01.10.2020 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Na moście Staromiejskim zainstalowana została nowa wystawa prezentująca kadry z filmu „Wieloryb z Lorino”. To kilkukrotnie nagrodzony dokument w reżyserii bydgoszczanina Macieja Cuske, który pojawi się w listopadzie na tegorocznym Festiwalu Przeźrocza.

Plenerowa wystawa fotosów z filmu „Wieloryb z Lorino” to kolejna odsłona tegorocznej edycji festiwalu Przeźrocza. Dokument Macieja Cuske będzie miał swoją bydgoską premierę 7 listopada podczas części głównej festiwalu. Kadry z filmu tworzą wielowątkową opowieść o Półwyspie Czukockim i zamieszkujących ten teren Czukczach, którzy są bohaterami filmu bydgoskiego reżysera.

Przeźrocza to festiwal filmowy, który od 2015 roku prezentuje nowe nurty w kinie dokumentalnym. „Bliżej kina, bliżej siebie” to hasło tegorocznej edycji.

- To będzie spojrzenie na wschód, na Białoruś. Będziemy patrzeć na różne zakątki świata, a zarazem będziemy blisko siebie, bo takie też jest hasło festiwalu. Będziemy odkrywać coś, co jest między nami poprzez to, co pokazują nasze filmy – mówił podczas dzisiejszej konferencji Krzysztof Nowicki, dyrektor festiwalu Przeźrocza.

Główna część festiwalu odbywać się będzie w Miejskim Centrum Kultury od 5 do 8 listopada.

Film dokumentalny Macieja Cuske „Wieloryb z Lorino” zdobył Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity, a także został wyróżniony podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, otrzymując aż 3 nagrody: za film o wysokich walorach artystycznych, za montaż i dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Bydgoscy widzowie będą mieli okazję go obejrzeć właśnie podczas Festiwalu Przeźrocza.

- Ogromnie się cieszę, że mój film nareszcie będzie pokazany na żywo, przed publicznością, w moim ukochanym mieście. Dokument dzisiaj jest niszą, zazwyczaj znika wśród rozkrzyczanych, mocno promowanych  tytułów, więc tym bardziej się cieszę również z tej dzisiejszej wystawy, która jest dopełnieniem tego, co widz zobaczy w kinie – mówił reżyser.

Wystawa na moście Staromiejskim to kadry z filmu Cuske uzupełnione o jego refleksje z tamtego miejsca. Oglądać ją można do końca października. 5 listopada pojawi się także wystawa analogowa w Miejskim Centrum Kultury. Z kolei premiera filmu - 7 listopada w kinie Orzeł.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA