Zamknij

Muzyka Salonu Warszawskiego XIX w. i kantaty Jana Sebastiana Bacha w Pomorzaninie

18:16, 09.10.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 10 października oraz w niedzielę, 11 października odbędą się kolejne dwa koncerty festiwalu Bydgoska Scena Barokowa.

"Salon Warszawski" (10.10.2020, g. 18:00) to koncert prezentujący utwory polskich kompozytorów początków XIX wieku - Franciszka Lessela, Feliksa Janiewicza, Johanna Schoberta. Program został przygotowany przez zespół Arte Dei Suonatori, który wystąpi w kameralnym, czteroosobowym składzie: Katarzyna Drogosz, Ewa Golińska, Aureliusz Goliński, Maciej Łukaszuk. Atrakcją tego koncertu będzie obecność historycznego fortepianu z początków XIX wieku. Na takim instrumencie była wykonywana muzyka fortepianowa, która powstawała w owym czasie, koncert będzie zatem okazją, by przenieść się w krajobraz brzmieniowy polskich mieszczańskich salonów z początków XIX wieku. Kompozytorzy, którzy tworzyli w tym czasie, byli poprzednikami Fryderyka Chopina - tego rodzaju muzyka otaczała jednego z największych polskich kompozytorów muzyki fortepianowej w czasie, gdy pobierał nauki w Warszawie i dojrzewał jako przyszły wybitny artysta. 

"Kantaty Jana Sebastiana Bacha" (11.10.2020, g. 18:00) to koncert, na którym zabrzmi aż pięć kantat lipskiego kompozytora. Program wykona orkiestra Baroque Collegium 1685 pod kierownictwem Agnieszki Żarskiej, a wśród solistów znajdują się artyści takiej rangi jak Peter Kooij, jeden z najbardziej uznanych interpretatorów muzyki Bacha, Margot Oitzinger, Joanna Radziszewska, Tomas Lajtkep. Być może po raz pierwszy w Bydgoszczy na jednym koncercie zabrzmi aż pięć kantat Mistrza Bacha wykonanych w całości na historycznym instrumentarium. Koncert jest realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Szczawnicki Chór Kameralny, którego założycielką jest Agnieszka Żarska - osoba, która w pełni oddała się wykonawstwu i propagowaniu muzyki dawnej w Polsce. 

Bilety na koncerty w cenie 30 zł normalny i 20 zł ulgowy są do nabycia w kasie kina Pomorzanin 2 godziny przed koncertem bądź za pośrednictwem strony www.kinopomorzanin.pl/bilety.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%