Zamknij

Literatura w centrum: Grzegorz J. Grzmot-Bilski

11:26, 12.04.2021 | i
Skomentuj Grzegorz J. Grzmot-Bilski. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbędzie pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu poświęconego literaturze, którego partnerem jest Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy. Bohaterem wieczoru będzie Grzegorz J. Grzmot-Bilski, z którym spotkamy się w związku z wydaną przez niego w styczniu 2021 książką „Niebieski argonauta”. Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Siwiec. Spotkanie online we wtorek, 13 kwietnia, o godz. 18 na www.kpck.pl oraz www.facebook.com/kpck.bydgoszcz.

„Grzegorz J. Grzmot-Bilski roztrząsa sprawy, które być może powinny pozostać poza refleksją liryczną, poza poetyckim zamyśleniem. A jednak w tym, co pisze, jest coś, co brzmi autentycznie, choćby ze względu na bagaż indywidualnych doświadczeń wplecionych w wiersz, choćby ze względu na to, że poeta jasno komunikuje, że został niczym biblijny Hiob wystawiony na najcięższe próby i przetrwał właśnie dzięki poezji i wyznawanym wartościom, że poezja jest dla niego cichą przystanią, a wartości opoką, które chronią przed okropnościami świata. Ta szczerość poety jest niezwykle ważna, a wiersze nasycone duchową treścią są świadectwem toczonej walki”.

Bartłomiej Siwiec, fragment recenzji.

Grzegorz Jerzy Grzmot-Bilski, ur. 10.03.1964 w Bydgoszczy, filozof i poeta. Doktorat z filozofii obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (1994). Przez wiele lat pracował jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest autorem książek poświęconych filozofii: „Idea racjonalności w filozofii A.N. Whiteheada (1996), „W poszukiwaniu syntezy. Między wiarą a rozumem” (2004), „Bierdiajew i problem wolności” (2010). Opublikował także książki poetyckie: „Z powrotem do życia” (2003), „Nim spłonę w świetle” (2011), „Przebóstwienie” (2015), „Sprzedawca kawy” (2019), „Niebieski argonauta” (2021). Działał aktywnie w fundacji na rzecz powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest współtwórcą ogólnopolskiego Czasopisma Filozoficznego „Filo-Sofija”, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz przewodniczącym Komisji Filozofii Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%