Zamknij
REKLAMA

Pierwsi zwiedzający wystawy w muzeum przy Gdańskiej 4

12:13, 07.05.2021 | i
Skomentuj Fot. W. Woźniak, MOB
REKLAMA

OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI i STAN ZERO - to dwie wystawy, których udostępnienie dzisiaj zainaugurowało działalność Muzeum Okręgowego w wyremontowanym i rozbudowanym obiekcie przy ul. Gdańskiej 4.

Dzisiaj rano nastąpiło otwarcie dla zwiedzających wyremontowanego i rozbudowanego budynku Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4. Z powodu złego stanu technicznego, historyczny gmach został zamknięty dla zwiedzających w 2009 roku. Od grudnia 2017 roku trwał kompleksowy remont konserwatorski  oraz rozbudowa zabytkowego budynku, który powstał w XVII w.

Dzisiaj pierwsi zwiedzający mogli podziwiać przywrócenie obiektu do funkcji wystawienniczych. Muzeum na inaugurację przygotowało dwie wystawy.

  • 1. OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI

Ekspozycja, powstała głównie w oparciu o zbiory własne Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dzięki swej różnorodności w doborze prac pod względem chronologii, tematu i formy, upowszechnia zbiory instytucji.

Odsłona I ekspozycji - Inspiracje i aspiracje, której fragment można oglądać, ukazuje wiele aspektów wypowiedzi twórczej w kontekście zarówno czerpania inspiracji zastanymi ideami, jak i prób wypracowania własnych dróg artystycznych. Zwiedzający zobaczą m.in. prace z zakresu malarstwa, grafiki oraz rzeźby. Na wystawie znajdują się prace takich artystów jak m.in. Tadeusz Kantor, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis i Józef Czapski.

  • 2. STAN ZERO

Projekt artystyczny Stan zero  nawiązuje do działalności grupy artystycznej Bunt, która powstała w 1918 roku w Poznaniu. Uczestnikami są artyści Katedry Grafiki Uniwersytetu Artystycznego im. Marii Abakanowicz w Poznaniu.  Grafiki, w ramach projektu Stan zero, prezentowane są w specjalnie zaaranżowanej i przekształconej przestrzeni wystawienniczej Muzeum Okręgowego. Jak opowiada Maciej Kurak, kurator wystawy: odnoszą się do współczesnych zagadnień społecznych, tworząc wieloelementową wypowiedź twórczą, która nie ogranicza się wyłącznie do prezentacji przedmiotów sztuki, ale uwzględnia kontekst zarówno pasywny – zastany - zespolony m.in. z miejscem, obecną kulturą jak i aktywny – wytworzony - powiązany z opisem i aranżacją.

Projekt Stan zero współtworzą prace, które często wykraczają poza klasyczną strukturę dzieła graficznego i konwencję stosowania środków wyrazu artystycznego w grafice warsztatowej. Pozwala to wzbogacić przekaz, jak również uczynić go bardziej zrozumiałym. Projekt poszerza granice działania twórczego o codzienne doświadczenia. Przy tym ważne stają się pytania o funkcję, a nie morfologię dzieła, co skupia naszą uwagę na doświadczaniu, a nie samym przedmiocie sztuki.

Od 11 maja Muzeum Okręgowe zaprasza także do zwiedzania pozostałych budynków. Nowych wystaw czasowych należy szukać m.in. w Galerii Sztuki Nowoczesnej, gdzie muzeum przygotowało  jubileuszową prezentację fotograficzną bydgoskiego artysty Marka Chełminiaka - Jestem, kim jestem, gdzie jestem.

Zdjęcia: W. Woźniak, MOB

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%